úterý 6.2.2018

1 BATE Borisov
0 Zbrojovka Brno
příp.

pátek 9.2.2018

0 Zbrojovka Brno
1 SKA Chabarovsk
příp.

sobota 17.2.2018

1 Bohemians 1905
0 Zbrojovka Brno
17.kolo

sobota 24.2., 15:00 - Vstupenky

Zbrojovka Brno
Olomouc
18.kolo

neděle 4.3., 18:00

Sparta Praha
Zbrojovka Brno
19.kolo

sobota 10.3., 17:00

Zbrojovka Brno
Mladá Boleslav
20.kolo

sobota 17.3.

Liberec
Zbrojovka Brno
21.kolo

sobota 31.3., 17:00

Zbrojovka Brno
Karviná
22.kolo

sobota 7.4., 17:00

Zbrojovka Brno
Slavia Praha
23.kolo

sobota 14.4.

Slovácko
Zbrojovka Brno
24.kolo

sobota 21.4., 17:00

Zbrojovka Brno
Viktoria Plzeň
25.kolo

sobota 28.4.

Dukla Praha
Zbrojovka Brno
26.kolo

sobota 5.5., 17:00

Zbrojovka Brno
Jablonec
27.kolo

Kamerun jsem poslal pro zlato, směje se Došek při vzpomínce na olympiádu

Kamerun jsem poslal pro zlato, směje se Došek při vzpomínce na olympiádu

B r n o - Pro hlavní tvář zápasového programu se pro derby se Slováckem samozřejmě nabízelo více variant. S týmem soupeře je výrazně spojen trenér Svatopluk Habanec, dlouho tu působil Dušan Melichárek. Nakonec jsme ale zvolili borce, který je oproti výše jmenovaným trošku v ústraní – Libora Doška. Pro všechny, kteří si rozhovor nemohli přečíst, nabízíme jako obvykle jeho přepis.

2.9.2016 | Martin Lísal

 

Člen Klubu ligových kanonýrů na Slovácku působil dlouhých pět let, po sezoně ale ukončil kariéru a návratem do Zbrojovky uzavřel kruh. Potomek fotbalového klanu (jeho otec i strýc hrávali za Zbrojovku) se narodil krátce předtím, než Zbrojovka dobyla i s přispěním obou výše zmíněných ligový titul. V Brně kariéru zahajoval, válčil Za Lužánkami i na Srbské – do rodného klubu se nyní vrátil v nové roli. Působí jako vedoucí mužstva.

Na úvod obligátní otázka – v kolika letech jsi začínal s fotbalem a kdo tě k němu přivedl?
Dá se říct, že k fotbalu mě přivedla nemoc. Já totiž jako malý začínal s hokejem, ale nějak jsem neuměl brzdit a rval to pořád do mantinelu. Po mononukleóze jsem nemohl půl roku nic dělat, pak jsem se už k hokeji nevrátil a dal se na fotbal. Samozřejmě to bylo i díky tátovi, který ve Zbrojovce hrál a já tak prostředí znal, chodil jsem tam už jako malý kluk a nějak se kolem toho pořád motal. K fotbalu jsem tím pádem měl docela blízko. Bylo mi tehdy kolem šesti let.

Vybavíš si ještě fotbalové sny z té doby?
Když je člověk malý, má samozřejmě různé sny a představy o tom, jak bude hrát deset let ve Španělsku, osm let v reprezentaci a podobně. Pak se to postupně mění. Že bych to měl nějak naplánované, to ne – spíše jsem přidával postupné kroky.

Co jiné aktivity a sporty, kromě zmíněného hokeje?
Tím, že tréninky už tenkrát byly poměrně časté, volného času tolik nebylo. Víkendy jsme trávili na zápasech a turnajích. Ale když zbylo volno a čas, hráli jsme basket nebo blbli na hřišti.

Nejde se nezeptat – zažil jsi slavného trenéra Františka Haraštu, trénoval tě?
Pana Haraštu si pamatuju, ale už mě netrénoval. Z těch, kterým jsem prošel rukama, musím zmínit hlavně pana Vaverku. Na toho rád vzpomínám. Už tehdy na Janouškové s námi dělal coervery, měl spoustu materiálu na kazetách, které nám pouštěl, což tou dobou úplně běžné nebylo, s tenisáky jsme pilovali techniku… Byl to skvělý trenér a úžasný člověk, myslím, že z těch mládežnických trenérů mi nejvíce dal.

Vybavíš si ještě ligovou premiéru?
Já ligu poprvé pořádně hrál až v Blšanech, proti Teplicím jsme vyhráli 3:2 a povedlo se mi dát gól. To bylo příjemné. Předtím jsem pod trenérem Večeřou naskočil na poslední minutu v Opavě, kde jsme prohrávali snad 3:0, to jako start ani moc nepočítám (smích). Před hostováním v Blšanech jsem působil ještě ve Starém Městě, to ale hrálo tou dobou druhou ligu.

Jak vzpomínáš na první brněnské zápasy, ještě na legendárním lužáneckém stadionu?
Lužánky jsem ještě zažil, i když už ne v dobách těch obrovských návštěv. Měl jsem alespoň štěstí, že u těch třicetitisícových návštěv jsem mohl být jako podavač míčů, i u toho rekordního zápasu se Slavií. Jako hráč jsem zažil už slabší návštěvy, i když tehdejších osm, deset tisíc lidí by dnes bylo taky slušných. Jenže na tom velkém stadionu se to trochu ztratilo.

V té době jsi kromě ligy okusil i olympijskou atmosféru, konkrétně hry v Sydney. Jaké bylo hrát pod pěti kruhy a být tak mimochodem zástupcem posledního mužského kolektivu, který na olympiádu z České republiky jel?
Bylo to příjemné. Nebyli jsme sice v olympijské vesnici, hrálo se v Brisbane a Canbeře, ale atmosféra byla skvělá, lidi tím žili. Je to zážitek na celý život. Zrovna nedávno jsem viděl nějaký sestřih olympiády, byla tam i má šance z posledního zápasu s Kamerunem. Tím jsem vlastně Kamerun poslal do finále a pro zlatou medaili (smích).

Nemrzí tě, že další starty za národní tým pak už nepřišly?
Tehdy to bylo neprůstřelné, Honza Koller byl neskutečný bombarďák. Nakoukl jsem jen na sraz, na hřiště se ale nedostal. Nemá cenu nad tím nějak přemýšlet, prostě to tak bylo – v té době tam byli lepší hráči, než jsem byl já.

V tvém fotbalovém životopise je hodně položek, na kterou vzpomínáš nejraději?
Teď po skončení kariéry vzpomínám rád na všechny štace. Každá přinesla něco. Liberec tehdy hrál vysoko, ve Spartě jsem získal double, zahrál si Ligu mistrů. To jsou věci, na které člověk nezapomene. Povedlo se mi nastoupit proti Ajaxu, dvakrát na Arsenalu, na starém i novém stadionu… Jen gól jsem nedal žádný, to mě mrzí.

Když už můžeš srovnávat, který stadion Arsenalu se ti líbil víc? Co se vzhledu a třeba i atmosféry týče?
Lepší a komfortnější je pochopitelně ten nový. Moderní, nádherný a obrovský kolos. Highbury bylo takové domácké, ve starší zástavbě, zdálky nebylo tak nápadné. Ale co se týče atmosféry, ta byla určitě lepší právě tam.

To už jsou nicméně jen vzpomínky, letos v létě jsi kariéru ukončil. Nenašla se žádná nabídka, která by tě zviklala?
Vím, že jsem něco v zimě říkal, ale to o té nabídce z Emirátů byla spíš nadsázka a sranda. Jasně, člověk si vždycky nechává nějaké procento, ale já byl definitivně rozhodnutý.

Následoval tedy návrat do Brna, tak trochu symbolický, že? Hrála v tom roli i znalost prostředí a fakt, že v klubu působí bratr a maminka?
Je to trochu symbolika, kruh se uzavřel a po letech na cestách se vracím do rodného Brna, do Zbrojovky. To, že znám prostředí, roli pochopitelně taky hrálo, za mamkou a bráchou jsem chodíval, lidi tady znal. Tím je to o něco jednodušší.

Hned na úvod přišel během Galavečera nejvyšší soutěže takový menší žertík, hojně poté propíraný. Vyvolal reakci?
Jasně, hned ten den mi mamka psala esemesku, tu ale raději citovat nebudu (smích). Je potřeba to někdy trošku uvolnit, zlehčit atmosféru, naštěstí máma můj humor zná. Možná někteří u televize byli v šoku, ale s tím už nic neudělám.

A k bráchovi něco máš? V kuloárech se traduje třeba historka o tom, jak ti během olympiády v Sydney pečoval o vůz.
Ano, to byla taková perlička. Auto jsem nechal v garáži a brácha, který snad neměl ani řidičák, ho tři týdny opečovával. Nalítal tam hodně, dokonce se chlubil, že ho i stavěli. Měl můj řidičák a všechno mu prošlo, zkrátka dítě štěstěny. Taky ho pronásledoval otec, který myslel, že mi auto ukradli. To mohl být zajímavý pohled.

Přejděme k aktuální sezoně. Tys zažil vyprodanou Srbskou v letním Intertoto Cupu, v minulé sezoně se to povedlo zopakovat se Spartou. Věříš, že je reálné, aby se něco podobného událo i letos?
Tehdy to byly fajn časy, hodně lidí došlo už na zápas s Guingampem, pak přišla vyprodaná Srbská na Villareal. Bylo to pěkné. Vyprodaný stadion proti Spartě jsem pochopitelně zaregistroval. Nebylo by špatné, kdyby se to opakovalo – a klidně častěji. Záleží samozřejmě hlavně na klucích, ale když budou výsledky, věřím, že lidi dojdou a znovu se to vyprodá.

Aktuálně je před námi zápas se Slováckem. Předpokládám, že jako úplně obyčejný zápas to asi nebereš?
Byl jsem tam pět let, něco tam odehrál, je jasné, že to bude zajímavé. Přece jen to není nijak dávno, spoustu lidí tam ještě znám. Jsem na to zvědavý, pro nás je ale prioritou, že chceme vyhrát.

Jsi typ, který by se s kamarády z bývalého klubu nějak hecoval před zápasem?
Špičkování neprobíhá, já na to ani moc nejsem. Až přijedou, tak si třeba něco řekneme, ale psát si něco přes telefon, to nějak neprožívám.

Jak se ti povedl záběh v nové a nezvyklé roli vedoucího mužstva?
Dá se říct, že se zabíhám pořád. Jsem tu dva měsíce a pořád to poznávám. Tím, že mi brácha, máma a další hodně pomáhají, je to jednodušší. Doufám, že se zaběhnu co nejdřív. Přece jen když člověk hraje, stará se sám o sebe. Přečte si, kdy je trénink, kdy má regeneraci a takové věci. Na druhé straně je těch povinností daleko víc. I když jsem něco tušil, nedokázal jsem si představit, jak časově náročné to bude.

Ulehčilo ti situaci alespoň to, že se ti vyhnulo úmorné stěhování? V Brně jsi doma.
Jasně. V tom se nezměnilo nic, jen místo na Slovácko teď dojíždím na Srbskou, což je o něco blíž (úměv).

Jaké máš pocity během zápasu? Necukají ti v poslední minutě remízového zápasu trochu nohy?
Copak o to, cukají mi i v první. Na to si člověk nezvykne ze dne na den. Na lavičce bývám nervózní, ale nedá se nic dělat, zvyknout si musím.

Díky za rozhovor a ať se daří!

 

Aktuality

5.2.2018

Zemřel Zdeněk Farmačka

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že ve věku 75 let zemřel někdejší hráč Zbrojovky pan Zdeněk Farmačka. Za Zbrojovku odehrál v letech 1964 až 1967 79 prvoligových zápasů a vstřelil 7 branek. Zahrál si i ve Veletržním poháru (předchůdci Poháru UEFA a Evropské ligy). Poslední rozloučení s panem Farmačkou se uskuteční 12. února v 10:30 v Obřadní síni krematoria města Brna (Jihlavská 1). Čest jeho památce!

22.1.2018

Fanshop ve čtvrtek uzavřen

Upozorňujeme fanoušky, že zbrojovácký Fanshop bude ve čtvrtek 25. ledna z provozních důvodů uzavřen. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

2.1.2018

Duel s Pardubicemi v TV

Zbrojovka se během zimní přípravy objeví i na televizních obrazovkách! Úvodní utkání zimní Tipsport ligy s Pardubicemi (sobota 6. ledna, 13:00) bude přenášet kanál Nova Sport 2.

30.12.2017

Petr Pavlík otcem!

Zbrojovák Petr Pavlík se dnes stal tatínkem - ve 21:16 přivítal na světě dcerku Sofii. Gratulujeme novopečeným rodičům k opožděnému vánočnímu dárku - a ať jste všichni zdraví!

28.12.2017

Fanshop v lednu 2018

Upozorňujeme fanoušky, že oficiální zbrojovácký Fanshop bude z provozních důvodů v první polovině ledna uzavřen. Prvním prodejním dnem v roce 2018 je úterý 16. ledna, dále pak bude otevřeno dle standardní otevírací doby (každé úterý 15:30 až 18:00, čtvrtek 14:00 až 18:00 a v den utkání hodinu před výkopem).

7.12.2017

Škoda hráčem měsíce!

Zbrojovák Michal Škoda získal ocenění Hráč měsíce listopadu. Michalovi se v tomto období povedlo vstřelit tři branky, které znamenaly dvě důležité výhry s Teplicemi a v Jihlavě. Gratulujeme!

1.12.2017

Proti Zlínu s čajem zdarma

Vzhledem k předpokládanému mrazivému počasí jsme ve spolupráci se společností Tripoli nachystali na zítřejší utkání se Zlínem horký čaj zdarma pro všechny návštěvníky.

1.12.2017

Po Zbrojovce na volejbal

Chcete si užít brněnskou sportovní sobotu? Navštivte po utkání se Zlínem i zápas brněnského volejbalového klubu Volejbal Brno s Ostravou! Hraje se od 19 hodin na hale Vodova, majitelé vstupenek či permanentek na Zbrojovku mají vstup zdarma.

24.10.2017

Zbrojováci v repre

Mladí Zbrojováci David Jambor a Lukáš Endl byli nominováni do reprezentace U15 na jihoamerický šampionát U15 v argentinském San Juanu (31. října až 20. listopadu). Soupeři národního týmu budou ve skupině A Paraguay, Chile, domácí Argentina, Kolumbie a Uruguay. V případě postupu pak ještě následuje semifinále a finále. Mezi náhradníky týmu je Matěj Ryšavý.

29.9.2017

V pauze s Vítkovicemi

Fotbalisté Zbrojovky absolvují v reprezentační přestávce utkání s druholigovými Vítkovicemi. Hrát se bude v pátek 6. října v 10:30 na Srbské.

Fanshop

Banner

Facebook

Copyright © 2011-2018 FC Zbrojovka Brno & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.fczbrno.cz