Brno na lídra soutěže nestačilo

Zbrojovce bohužel na Letné flexibilní systém s pěti obránci štěstí nepřinesl, hosté dominovali ve všech oblastech hry a dokázali se prosadit i gólově. Věřme, že slabší chvíli si na jaře Zbrojovka vybrala hned v prvním utkání.

První ostré utkání po povedené zimní přípravě čekalo Zbrojovku na Letné proti Spartě. O tom, že oba týmy budou mít v jarní části Gambrinus ligy odlišné starosti, napovídal již předzápasový pohled na tabulku. Zbrojovka na začátek jara mohla těžko narazit na těžšího soupeře, čemuž odpovídaly i první minuty.

Domácí od úvodních chvil dostali Brno pod tlak, avšak výraznější ohrožení brány nepřišlo. Hušbauerův nízký centr odvrátil na roh Buchta, Holkova hlava postrádala razanci, dvakrát se pak sparťanští chytili do ofsajdové pasti.

To, co si Václav Kotal, ani žádní brněnští příznivci nepřáli, však přece jen přišlo - brzký gól v síti Zbrojovky. Sparta paradoxně udeřila z rohového kopu, jejichž exekuce v přípravě patřila k silným stránkám brněnské hry. Na Dočkalův centr si nejvýše naskočil Pavel KADEŘÁBEK a jeho křižná hlavička přeletěla bezmocného Hladkého.

Na druhé straně poprvé zahrozil Milan Lutonský, v dobré pozici však netrefil míč. Od té doby pokračovali v aktivitě hosté. Lafatova klička Hladkému byla ještě příliš dlouhá, v dalším případě ale překazilo sparťanskému šutérovi radost až břevno brněnské brány. Druhý gól domácích visel ve vzduchu a ideální příležitost k jeho skórování nabídl Spartě sudí Jílek. Janotka nešťastně zahrál ve vápně rukou a hlavní rozhodčí neměl na výběr. Míč si na penaltový puntík postavil David LAFATA a tentokráte se již nemýlil - 2:0 pro Spartu.

Zbrojovka, jíž na rozsáhlou marodku před utkáním ještě přibylo duo Košťál a Malík, to měla v utkání skutečně těžké. Výborně hrající domácí jí míč příliš často nepůjčovali, a když už se Brňané vydali na ofenzivní výlet, chyběl jim klid, případně odvaha zaútočit ve vyšším počtu hráčů. Centry mířící do sparťanského vápna obvykle hledaly jen jediného hráče, s čímž stopeři Pražanů neměli problém. První půle mohla pro Brno skončit ještě hůře, nebýt výtečného Hladkého. Ten v závěru poločasu zneškodnil nájezdy jak Dočkala, tak Lafaty, a tak rozdíl mezi oběma celky zůstal po prvním dějství dvougólový.

Domácí bohužel pro Zbrojovku ve své aktivitě nepolevili ani po pauze a další trest pro na hraně rizika hrající Brno přišel opět brzy. Costa našel svým centrem hlavu Davida LAFATY a po jeho druhém zásahu prohrávala Zbrojovka již o tři branky.

Bránění standardních situací se znovu ukázalo jako problém v 65. minutě. Další z řady přesných Dočkalových centrů poslal Holek opět do břevna. V poslední půlhodině hry se obraz hry již srovnal, Sparta jen hlídala svůj náskok a Brnu se podařilo alespoň ohrozit Vaclíka. Buchta si naskočil na roh Zavadila a Vaclík zastavil míč na brankové čáře v poslední možný okamžik.

V poslední minutě korunoval svůj výborný výkon gólovou přihrávkou Bořek Dočkal, když vybídl ke skórování Kamila VACKA, který určil výsledné skóre zápasu.

První domácí zápas jara čeká Zbrojovku v neděli od pěti hodin proti Příbrami. Přijďte hráče podpořit v důležitém zápase "o šest bodů", vaše podpora bude po nevydařeném utkání potřeba dvojnásob.

Vítězslav Lavička (Sparta): "Jsme rádi, že se nám vstup do jarní části podařil. Aktivní úvod nám zajistil vedení, po třetí brance jsme trochu polevili, ale čtvrtý gól nakonec celé utkání ještě vyšperkoval."

Václav Kotal (Zbrojovka): "V úvodu utkání jsme zaplatili krutou daň, báli jsme se hrát. Celkově pro nás bylo utkání velkou zkušeností, o záchraně budou každopádně rozhodovat jiné zápasy. Pro Šislera bylo složité naskočit do zápasu za takového stavu a po dvou trénincích; věřím, že časem se zapracuje."
Proti Příbrami to bude úplně jiný zápas, tvrdí zkušený obránce Zbrojovky
25.02.2014 | Jan Hrabálek

Proti Příbrami to bude úplně jiný zápas, tvrdí zkušený...

Při posledním podzimním zápase v Praze zařídil na Bohemce gólem bod za remízu 1:1, při prvním...