sobota 2.2.2019

0 Jihlava
4 Zbrojovka Brno
příp.

sobota 9.2.2019

1 Nitra
2 Zbrojovka Brno
příp.

sobota 16.2.2019

0 MFK Skalica
0 Zbrojovka Brno
příp.

sobota 23.2., 13:00

Zbrojovka Brno
Vyškov
příp.

sobota 2.3., 10:15

Chrudim
Zbrojovka Brno
17.kolo

neděle 10.3., 18:00

Zbrojovka Brno
Žižkov
18.kolo

sobota 16.3.

Č. Budějovice
Zbrojovka Brno
19.kolo

neděle 31.3., 18:00

Zbrojovka Brno
Prostějov
20.kolo

neděle 7.4., 18:00

Zbrojovka Brno
Ústí n. L.
21.kolo

sobota 13.4.

Táborsko
Zbrojovka Brno
22.kolo

středa 17.4.

Zbrojovka Brno
Pardubice
23.kolo

sobota 20.4.

Varnsdorf
Zbrojovka Brno
24.kolo

neděle 28.4., 18:00

Zbrojovka Brno
Znojmo
25.kolo

sobota 4.5.

Sokolov
Zbrojovka Brno
26.kolo

středa 8.5.

Zbrojovka Brno
Hradec Králové
27.kolo

sobota 11.5.

Vítkovice
Zbrojovka Brno
28.kolo

neděle 19.5., 18:00

Zbrojovka Brno
Třinec
29.kolo

sobota 25.5.

Jihlava
Zbrojovka Brno
30.kolo

Po stopách Zbrojovky - výlet za historií klubu

Po stopách Zbrojovky - výlet za historií klubu

B r n o - Mladí fotbalisté brněnské Zbrojovky se ve čtvrtek 15. ledna vydali po stopách brněnského fotbalového klubu, který den předtím oslavil 102. výročí. Navštívili přitom několik památných míst.

16.01.2015 | Martin Lísal

 

Mladí hráči (kategorie U16, U15 a U14) dorazili krátce po druhé hodině do Židenic. Doprovázeli je sekretář mládeže (a velký znalec historie Zbrojovky) Pavel Juračka a trenér U14 Filip Duroň. Na místě už čekal také herec Městského divadla Brno Alan Novotný. Celý dav se společně vydal na první zastávku mise - k bývalému hostinci u Machů.

Před průčelím budovy (kterou kromě Zbrojovky proslavil i Bohumil Hrabal a kde se výhledově hostinec zřejmě znovu otevře) přečetl Alan Novotný krátký úvod do historie brněnského klubu.

Další kroky skupinky směřovaly k místu, kde se dříve nalézalo první hřiště klubu SK Židenice (současné lázně), hrálo se zde do roku 1929. Na řadu přišla i továrna Zbrojovka, před kterou byly zmíněny zejména (na tehdejší dobu vynikající) manažerské schopnosti Cyrila Laciny. Zazněla také informace, že se v Brně skrýval před válkou komik a vynikající fotbalista Vlasta Burian. I tohle byla pro mnohé novinka.

Další zastávka - Lužánky

Tím skončila "židenická" část výletu a následoval přesun na další památné místo - Za Lužánky. Před úctu vzbuzujícím kolosem už postával bývalý hráč Zbrojovky Petr Švancara a hned se ujal role vypravěče lužánecké historie. Mladí fotbalisté se v duchu přenesli do dob, kdy narvané hlediště jen málokdy nevidělo bojovný výkon a vítězství domácího celku.

Fotogalerie k prohlédnutí.

Tím ale pouť nekončila. Finální zastavení proběhlo u bývalého stadionu Na Horymíru (později Rybníček). Právě tady je možné vysledovat počátek opravdu vysokých návštěv, ty se přehouply i přes dvacet tisíc diváků. Vyprávění se ujal Pavel Juračka, který stadion pamatoval ze svých žákovských let.

Že historie Zbrojovky není suchopárná nuda, potvrdil Marek Malecký, gólman mužstva U14. "Líbilo se mi, že jsem mohl navštívit místa, o kterých jsem třeba četl. O historii Zbrojovky se zajímám, hrávám ale i za Moravskou Slavii a o té toho mnoho nevím, přitom má historii také bohatou. Rád bych se podobné akce zúčastnil i v budoucnu," řekl nám třináctiletý talent.

Možná nejvíce na něj zapůsobilo povídání u lužáneckého stadionu. Poslední zápas tu Zbrojovka sehrála v době, kdy bylo Markovi sedm měsíců, kouzlo ale nevyprchalo. "Jsem rád, že nám Petr Švancara řekl tolik informací o stadionu, představovali jsme si, jaké to tam asi bylo."

Výlet nebyl poslední

Putování za zbrojováckou historií se nekonalo naposled, naopak - plánují se další výlety, a to i pro veřejnost. "Chtěli jsme si ověřit, zda je myšlenka realizovatelná, a zároveň vyladit možné nedostatky. Také bychom rádi povzbudili zájem o historii klubu, která je nesmírně bohatá," prozradil Jaroslav Hajn z marketingového oddělení Zbrojovky.

Na podobných myšlenkách je založen i plánovaný projekt Mladý Zbrojovák, podrobnosti o něm zveřejníme v nejbližší době.

 

Aktuality

6.2.2019

Fanshop ve čtvrtek uzavřen

Upozorňujeme fanoušky, že oficiální zbrojovácký Fanshop bude ve čtvrtek 7. února z provozních důvodů uzavřen. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

4.2.2019

Zraněný Pavlík

Dnešní vyšetření bohužel ukázalo, že obránce Petr Pavlík si v sobotním utkání v Jihlavě zlomil lýtkovou kost. Předpokládaná doba léčby je 6 týdnů.

31.1.2019

Jambor a Endl v reprezentaci

Zbrojováci David Jambor a Lukáš Endl byli nominováni do reprezentace U16 pro turnaj ve Spojených arabských emirátech (6. až 15. února). Reprezentace se na turnaji postupně utká s Belgií, domácím výběrem a Kosovem.

30.1.2019

Jambor v Líšni

Devatenáctiletý záložník Dan Jambor se začal připravovat s Líšní. V týmu lídra MSFL dnes nastupuje k přípravnému utkání s Vrchovinou, v jednání je hostování do konce sezóny. Dan naskočil v letošní sezóně do sedmi ligových a tří pohárových zápasů, v pohárovém utkání na hřišti Žďáru vstřelil gól.

28.1.2019

Ševčík v reprezentaci

Zbrojovák Michal Ševčík byl nominován do reprezentace U17 pro nadcházející turnaj ve španělské La Manze (4. až 12. února).

16.1.2019

V přípravě proti Hibernians FC

Zbrojovka už zná třetího soupeře pro zimní soustředění na Maltě. Ve středu 23. ledna se od 18 hodin utká s lídrem místní ligy, týmem Hibernians FC.

14.1.2019

Růsek na operaci

Zbrojovák Tonda Růsek si v sobotním utkání po jednom z nedovolených zákroků nešťastně zlomil záprstní kůstku a přijde tak o soustředění na Maltě. Ve čtvrtek podstoupí operaci, po týdnu by mohl začít s tréninkem.

26.11.2018

Fanshop v tomto týdnu uzavřen

Upozorňujeme fanoušky, že oficiální Fanshop bude v týdnu od 26. listopadu do 2. prosince uzavřen (více viz zde). Děkujeme za pochopení.

5.11.2018

Aktualizace stavu marodů

Antonín Růsek, který včera pro zranění střídal, absolvoval vyšetření u MUDr. Ondruše. Měl by být v pořádku a od zítřka trénovat. Jana Sedláka čekají se zraněným kotníkem tři dny klidu, pak trénink. Musefiu Ashiru má bohužel natržený sval, za 10 dní jde na kontrolu. Na podzim si už tak pravděpodobně nezahraje.

1.11.2018

Fanshop ve čtvrtek uzavřen

Upozorňujeme fanoušky, že oficiální zbrojovácký Fanshop bude ve čtvrtek 1. listopadu z provozních důvodů uzavřen. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Fanshop

Banner

Facebook

Copyright © 2011-2019 FC Zbrojovka Brno & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.fczbrno.cz