sobota 9.2.2019

1 Nitra
2 Zbrojovka Brno
příp.

sobota 16.2.2019

0 MFK Skalica
0 Zbrojovka Brno
příp.

sobota 23.2.2019

5 Zbrojovka Brno
1 Vyškov
příp.

sobota 2.3., 10:15

Chrudim
Zbrojovka Brno
17.kolo

neděle 10.3., 18:00 - Vstupenky

Zbrojovka Brno
Žižkov
18.kolo

sobota 16.3.

Č. Budějovice
Zbrojovka Brno
19.kolo

neděle 31.3., 18:00

Zbrojovka Brno
Prostějov
20.kolo

neděle 7.4., 18:00

Zbrojovka Brno
Ústí n. L.
21.kolo

sobota 13.4.

Táborsko
Zbrojovka Brno
22.kolo

středa 17.4.

Zbrojovka Brno
Pardubice
23.kolo

sobota 20.4.

Varnsdorf
Zbrojovka Brno
24.kolo

neděle 28.4., 18:00

Zbrojovka Brno
Znojmo
25.kolo

sobota 4.5.

Sokolov
Zbrojovka Brno
26.kolo

středa 8.5.

Zbrojovka Brno
Hradec Králové
27.kolo

sobota 11.5.

Vítkovice
Zbrojovka Brno
28.kolo

neděle 19.5., 18:00

Zbrojovka Brno
Třinec
29.kolo

sobota 25.5.

Jihlava
Zbrojovka Brno
30.kolo

Po titulu s žáky čeká na Radka Talafu čínská mise. Kluky a klub budu nadále sledovat, ujišťuje

Po titulu s žáky čeká na Radka Talafu čínská mise. Kluky a klub budu nadále sledovat, ujišťuje

B r n o - Trenér Radek Talafa byl v posledních letech neodmyslitelnou součástí Zbrojovky. V uplynulé sezoně dovedl k titulu mladší žáky, nyní ale odchází za jinou výzvou - pomoci rozvoji fotbalu v Číně. V rozhovoru nyní prozrazuje, co jej v dalekých končinách čeká - a řeč je samozřejmě také o žácích a mládeži obecně.

09.07.2018 | Martin Lísal

 

Jak se takový poměrně nezvyklý trenérský přestup urodí? A co bude v Číně vaším úkolem?
Jedná se o projekt, posvěcený Fotbalovou asociací. Měly by tam vyrůstat obdobné akademie, jako aktuálně u nás v České republice. Bude to tedy taková trenérsko-koordinátorská práce u mládeže. A jak k tomu došlo? Před pár lety jsem se bavil s kamarádem Lukášem Plškem, že kdyby přišla nějaká zajímavá nabídka ze zahraničí, že bychom do toho šli, zvážíme to. To se stalo právě teď. S ohledem na to, že se jedná o Čínu, jsem to promýšlel trošku déle, přece jen to není za dveřmi (úsměv).

Co nakonec rozhodlo při zvažování nabídky?
Něco jsem chtěl v životě změnit. Pět let jsem učil na Měšťanské ve sportovní třídě, což mě bavilo a naplňovalo. Ale chtěl jsem si vyzkoušet i něco jiného. Aktuálně nemám žádné závazky, tím bylo rozhodování jednodušší.

V jakém jazyce se budete dorozumívat? A co čínština, chystáte se proniknout do jejích tajů?
Domluva bude probíhat anglicky. Angličtinu se snažím posouvat dál, protože jsem němčinář. Věřím, že to bude jen lepší. Co se týče čínštiny, základní fráze a fotbalovou terminologii bych se rád naučil, uvidíme jak to půjde (úsměv).

Máte už přesnější informace, kde se budete v obrovské zemi nacházet? A zbyde čas i na poznání země samotné?
Měl bych se nacházet zhruba tři hodiny letu severně od Pekingu. Samozřejmě mám v plánu zemi poznat blíž, pokud to jen půjde. Láká mě Hongkong, Šanghaj, Terakotová armáda v Si-anu a další místa. Věřím, že si najdu i na tohle čas.

Kdy nastupujete a jak dlouho plánujete v Číně zůstat?
Chtěl bych tam být pár let. Mise začíná od srpna, koncem července odlétám.

Máte v plánu i určitou zbrojováckou osvětu?
Rozhodně si nějaké předměty s klubovou symbolikou vezmu, k Brnu mám srdeční vztah. Takže dres, který jsem dostal od kolegů trenérů, a k tomu šála jsou samozřejmostí, k tomu pak už asi jen píšťalku a notebook (úsměv).

Když se ohlédneme za uplynou sezonou, jak ji hodnotíte? Jediná porážka hned ve třetím kole a mistrovský titul. To nezní špatně.
Prohráli jsme jen ve Vyškově, tou dobou byla většina kádru na turnaji v Budapešti. Vyrovnaných a zajímavých zápasů ale bylo víc, v té soutěži každý dokáže poskládat na jedno hřiště kvalitu. Samozřejmě Slovácko, Sigma, hodně kvalitní je i Třebíč, byť to třeba dle tabulky nevypadá. Mají ale fantastické fotbalisty. Navíc na nás se chtěl vytáhnout každý. Celkově to byla parádní sezona, s kluky se spolupracovalo dobře. A chtěl bych také vyzdvihnout skvělou spolupráci s mým kolegou Jirkou Huškou, který udělal velký trenérský progres.

Změnila se nějak filozofie práce u mládeže? V posledních letech platilo, že zejména v žákovských kategoriích by měl rozvoj hráče být nadřazen výsledkům.
Primární pro nás je hrát, pracovat na herní odvaze, aby se kluci vyhráli a zkoušeli si svoje dovednosti bez nějakého přehnaného tlaku na výsledek. Právě to nás totiž brzdí v českém fotbalu. Každý hráč je osobnost a originál, pracujeme s jeho vnitřní motivací a klademe maximální důraz na rozvoj herních činností jednotlivce dle principů, které máme ve Zbrojovce dlouhodobě nastavené. Hlavním cílem tak je rozvoj hráče, nikoliv výsledek. Neznamená to samozřejmě, že by kluci nechtěli každý zápas vyhrát. To v mentalitě sportovce nesmí chybět.

Vy jste byl během let ve Zbrojovce výhradně u žáků, kdo všechno už vám prošel týmem?
Trénoval jsem Laďu Krejčího, Tondu Růska, v té době se nám s Martinem Janásem podařilo do Zbrojovky přivést Martina Zikla. Měl jsem i Jambora a Kříže, Lukáše Vorlického, Tondu Svobodu, Adama Stejskala. Tím, že se točím u žáků, mi prošli rukama prakticky všichni kromě těch, kteří do Zbrojovky přišli později.

V letošním týmu jste měl Poláka mladšího a Švancaru mladšího, jak se s nimi spolupracovalo?
S oběma se pracovalo výborně, mají velkou vnitřní motivaci. Poly je hračička, rozumí si s míčem, je to technický, inteligentní hráč. Vnímá hru, má cit pro přihrávku. Mladý Švanci je hodně po tátovi, má obrovskou kvalitu směrem nahoru. Je nečitelný, kreativní a zapracovat musí na ochotě k bránění (úsměv).

Je pro kluky pozitivní, že mají doma přímo před sebou slavné vzory?
Určitě je pro oba výhodou, že mají doma taťku, který jim může o fotbale něco říct. Vědí a vidí, kam to dotáhli, co tato "cesta" obnášela. Na druhou stranu to na ně může vyvolávat tlak, ve smyslu očekávání do budoucna. Potřeba je citlivý přístup od rodiny, čemuž tak v obou případech je.

O přístupu rodičů hovoří ostatně i kodex, který u mládeže používáte, Rozšířil se mezitím i na jiné týmy?
Kodex máme a nadále se jím řídíme. Chytají se i jiné týmy, Třebíč, Slovácko, na Slovensku Žilina. Ti všichni se touto či podobnou cestou vydávají. Je to o trpělivosti, nastavení prostředí. Někdy se stane leccos, je to sport a emoce nejdou vždy stoprocentně ohlídat. Třeba na Ondrášovka Cupu byl ten tlak ze strany rodičů všech týmů a někdy i trenérů ostatních týmů opravdu velký, což pak pohltilo i naše kluky, byli svázaní. Trenéři a rodiče chtějí výsledky již v těchto kategoriích, rodiče pak hodnotí kvalitu trenéra dle výsledků. To je velká brzda. Ale prostředí se začíná měnit, i díky trenérům Zbrojovky.

Jak v tomto směru komunikujete s rodiči?
S rodiči si vše říkáme na rovinu. Vzájemná důvěra ve vztahu rodič - trenér je důležitá. Pokud vidíme problém, mluvíme s nimi o tom, podobně oni s námi. Ceníme si upřímnosti, na druhou stranu máme pravidla.

Chystáte se i z daleké Číny věnovat pozornost tomu, jak se vašim svěřencům nadále daří?
Kluky a klub budu rozhodně sledovat dál. S hráči i trenéry zůstanu v kontaktu. Jsem pořád součástí zbrojovácké rodiny a prostředí, které se nám podařilo vybudovat. Věřím, že se fotbal v Brně bude posouvat neustále dále.

Díky za rozhovor a ať se daří!

 

Aktuality

6.2.2019

Fanshop ve čtvrtek uzavřen

Upozorňujeme fanoušky, že oficiální zbrojovácký Fanshop bude ve čtvrtek 7. února z provozních důvodů uzavřen. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

4.2.2019

Zraněný Pavlík

Dnešní vyšetření bohužel ukázalo, že obránce Petr Pavlík si v sobotním utkání v Jihlavě zlomil lýtkovou kost. Předpokládaná doba léčby je 6 týdnů.

31.1.2019

Jambor a Endl v reprezentaci

Zbrojováci David Jambor a Lukáš Endl byli nominováni do reprezentace U16 pro turnaj ve Spojených arabských emirátech (6. až 15. února). Reprezentace se na turnaji postupně utká s Belgií, domácím výběrem a Kosovem.

30.1.2019

Jambor v Líšni

Devatenáctiletý záložník Dan Jambor se začal připravovat s Líšní. V týmu lídra MSFL dnes nastupuje k přípravnému utkání s Vrchovinou, v jednání je hostování do konce sezóny. Dan naskočil v letošní sezóně do sedmi ligových a tří pohárových zápasů, v pohárovém utkání na hřišti Žďáru vstřelil gól.

28.1.2019

Ševčík v reprezentaci

Zbrojovák Michal Ševčík byl nominován do reprezentace U17 pro nadcházející turnaj ve španělské La Manze (4. až 12. února).

16.1.2019

V přípravě proti Hibernians FC

Zbrojovka už zná třetího soupeře pro zimní soustředění na Maltě. Ve středu 23. ledna se od 18 hodin utká s lídrem místní ligy, týmem Hibernians FC.

14.1.2019

Růsek na operaci

Zbrojovák Tonda Růsek si v sobotním utkání po jednom z nedovolených zákroků nešťastně zlomil záprstní kůstku a přijde tak o soustředění na Maltě. Ve čtvrtek podstoupí operaci, po týdnu by mohl začít s tréninkem.

26.11.2018

Fanshop v tomto týdnu uzavřen

Upozorňujeme fanoušky, že oficiální Fanshop bude v týdnu od 26. listopadu do 2. prosince uzavřen (více viz zde). Děkujeme za pochopení.

5.11.2018

Aktualizace stavu marodů

Antonín Růsek, který včera pro zranění střídal, absolvoval vyšetření u MUDr. Ondruše. Měl by být v pořádku a od zítřka trénovat. Jana Sedláka čekají se zraněným kotníkem tři dny klidu, pak trénink. Musefiu Ashiru má bohužel natržený sval, za 10 dní jde na kontrolu. Na podzim si už tak pravděpodobně nezahraje.

1.11.2018

Fanshop ve čtvrtek uzavřen

Upozorňujeme fanoušky, že oficiální zbrojovácký Fanshop bude ve čtvrtek 1. listopadu z provozních důvodů uzavřen. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Fanshop

Banner

Facebook

Copyright © 2011-2019 FC Zbrojovka Brno & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.fczbrno.cz