Rozhovor s Adamem Neubergerem z PROBINEXU

Rozhovor s Adamem Neubergerem z PROBINEXU

B r n o – Zbrojovka vstoupila do nové sezóny s novým hlavním partnerem – projektem PROBINEX. Jeho jednatelem a jedním ze zakladatelů je pan Adam Neuberger. Ten v následujícím rozhovoru prozradí, o čem je projekt PROBINEX, jak se dál hodlá vyvíjet a co si slibuje od spolupráce s fotbalem.

Mohl byste na úvod rozhovoru představit váš projekt i vás samotného?

V kryptoměnách se pohybuji více než čtyři roky, začínal jsem jako trader na burze, následně jsem se specializoval na fundamentální analýzu, studoval potenciál jednotlivých kryptoměn a postupně přešel do role investora. Začal jsem investovat do zajímavých, primárně startupových projektů a těchto zkušeností dnes využívám. Jsem jednatelem a jedním ze zakladatelů projektu Probinex, projekt se zjednodušeně zabývá vytvořením jednotné kryptoměnové burzy. Přišlo nám hloupé, že dnes, když všechno funguje přes internet, nemůže klient nakoupit cokoliv na jedné platformě a za jeden poplatek. Z toho důvodu vznikl Probinex, chtěli bychom trh sjednotit a umožnit na něj zákazníkům snazší vstup.

Co konkrétně vás vedlo ke vstupu do fotbalu a podpoře Zbrojovky? Přece jen jste stále poměrně mladý projekt.

To je pravda, pořád se bereme jako startup, i když výsledky už takové úplně nemáme. Začali jsme v listopadu 2020 a zhruba v květnu proběhly první kontakty. Náš PR manažer Jakub Mikšovský se zmínil lidem ve Zbrojovce o tom, co právě děláme, je to zaujalo, protože taky vnímají trendy. Nakousla se první možnost spolupráce, pro nás to byla dlouhá debata, velmi jsme zvažovali, zda jsme toho schopní. Ale protože máme v tuto chvíli nadstandardní výsledky, rozhodli jsme se klub podpořit. Máme k němu blízko, jsme brněnská firma, já sám jsem vyrůstal v Kéniku a Zbrojovku mám za rohem. O jako fanouškovi mi ten krok dával smysl. Začali jsme se v ten moment bavit podrobněji a po dvou měsících jsme si plácli.

Je i pro vás určitým plusem, že se spolupráce stihla doladit ještě před startem sezóny? A vaše logo tak může být na nových dresech od prvního kola?

To je samozřejmě pozitivní. Spousta lidí, se kterými jsem to konzultoval, to po sestupu Zbrojovky brala jako zbytečnost, mě to naopak přišlo jako možnost začít dlouhodobou spolupráci. Sám vím, že vše je o dlouhodobé práci a teď jsme na začátku. Víme, jaké má klub cíle, dost se podobají těm našim. Chceme Brnu vrátit slávu a jdeme na to společně. Jsme jeden tým a jedno město.

Jaký vztah máte k fotbalu?

Jen ten nejlepší. Fotbal miluju jako každý kluk u nás, byl jsem k němu vedený, jako malý jsem hrál za Obřany. Fotbal je srdcová záležitost, i teď si občas rád zajdu začutat. Hrával jsem na pozici beka, kdy jsem tedy nebyl žádný střelec, spíš jsem se ty malé a šikovné kluky snažil chytávat.

Vybavíte si ještě první zápas na Zbrojovce?

Bylo to v roce 2008, chytal Martin Lejsal. Byl jsem tam s kamarádem a jeho tatínkem, který nám zašel pro Martinovu podepsanou kartičku, ještě ji někde mám. Vyhrálo se, vzpomínky mám moc pěkné. Hlavně ty emoce, randál, probudilo to ve mně určitý patriotismus, byla to taková symfonie v srdci a od té doby mám i k fanouškovství kladný vztah. S ohledem na věk jsem nezažil Lužánky, ale samozřejmě to neznamená, že bych nevěděl, co to pro starší fanoušky znamená.

A když odhlédneme od Zbrojovky, máte i jiné oblíbené kluby, případně sporty?

Kromě fotbalu miluju hokej, Kometa je taky srdcová záležitost. Celkově jsem v rámci Brna velký patriot. Jako malý jsem fandil Chelsea, miloval jsem Drogbu s Lampardem, teď si kluby, které budu sledovat, vybírám i podle hráčů. Poslední dobou mne hodně zaujal Mbappé, který ve svém mladém věku podává neskutečné výkony. Velkým zážitkem pak byla návštěva osmifinále EURA v Maďarsku. V momentě prvního gólu se podíváte okolo sebe a vidíte v očích lidí, které ani neznáte, tu euforii, tu naději. Nikdy na to nezapomenu. Hodně fanoušků bylo i z Brna, je to další signál, že v Brně je o fotbal velký zájem. Sám znám hodně lidí, kteří se třeba na Zbrojovku kvůli práci nedostanou, ale sledují pečlivě její výsledky, fandí, mají třeba klubovou symboliku i vytetovanou na těle. K těm lidem cítím obrovský respekt a i díky nim vím, že Brno je správné místo pro to, aby tu fotbal žil a abychom ho my podporovali.

Co konkrétně si od vzájemného partnerství slibujete?

V první řadě určitě zvýšení obecného povědomí o tom, co děláme. Doba jde neskutečně dopředu, což platí i pro oblast kryptoměn. To bylo vidět například i na hokejovém mistrovství světa, na němž byla hlavním partnerem společnost Crypto.com. Osvěta je důležitá a jsme vždycky rádi, když se lidi o problematice dozvědí i mimo hlavní média, která často zprávy interpretují dost zjednodušeně. Spousta lidí přijímá názor od ostatních, málokdo to začne studovat. A líbí se mi, že jsme si s lidmi ze Zbrojovky sedli i lidsky, máme podobné cíle. Čekám dlouhodobou spolupráci, která přinese ovoce pro obě strany.

Máte představu o tom, kolik zápasů navštívíte?

Rád bych navštívil co nejvíce zápasů, samozřejmě ne vždy to s ohledem na pracovní povinnosti jde. Už nedokážu spočítat, na kolika zápasech jsem byl, rád mám samozřejmě ty atraktivní bitvy se Spartou a Slavií, občas se zadařilo jet i na výjezd. Naposledy tuším na Žižkově ve druhém kole. Rád držím s fanoušky basu, je to vždycky zážitek, jiný svět, takový rodinný. Všichni se znají, všichni to jsou věrní fanoušci, takových si vážím.

Může být fotbalista váš ideální zákazník? Má relativně dost volného času na to, aby problematiku hlouběji studoval, to je určitě plus.

V první řadě bych rád řekl, že problematice se může věnovat opravdu kdokoliv. Lidi od toho někdy očekávají scifi, bojí se toho, ale pro začátek tomu opravdu stačí jen minimum času. Něco si načíst, základní informace máte během pár dní nastudované. Existují efektivní edukativní videa, a když už do toho chcete proniknout trochu více, pořád stačí se tomu věnovat pár hodin týdně, potkávat se na různých platformách a získávat postupně know how. Navíc fotbalistova kariéra není věčná, každý není jako Jágr nebo Zavadil. A pokud se fotbalista chce zajistit, z pohledu investic může být krypto zajímavé.

Nakousli jsme téma vzdělávání, hodláte se věnovat i této oblasti?

Rádi bychom se v budoucnu chtěli angažovat třeba i v institucích jako jsou školy, už teď je edukace jednou z našich činností. Připravujeme blog, videa pro začátečníky i pokročilé, v rámci webinářů jednak představujeme náš projekt pro nové klienty, jednak vzděláváme ty stávající. Důležité je, aby se lidé krypta nebáli a aby si uvědomili, že jako každá investice to přináší určitou míru rizika. A pokud získáváte zkušenosti, můžete postupně přidávat víc a víc. Obecně je u nás velký problém slabé vzdělání v oblasti finanční gramotnosti, což je věc, která školství stále úplně míjí. A je to velká škoda a velké nebezpečí pro spoustu lidí, kteří pak činí neuvážené kroky a často se dostanou do problémů, kterým by lepší vzdělání v této oblasti mohlo předejít.

Jak početný je aktuálně váš tým?

Stále rosteme, stejně jako jde stále dopředu krypto. Netvoříme brněnský projekt, ale celosvětový, tomu se složení týmu musí uzpůsobit. Začínali jsme s malým počtem, po půl roce se bavíme o nějakých čtyřiceti lidech, do konce kvartálu máme schválený nábor na dvojnásobek. Spíš se až lekám toho, co přijde příští rok, kdy máme jít i do zahraničí, ale je to potřeba, svět jde dopředu a my musíe chytit příležitost.

Máte na závěr rozhovoru nějaký vzkaz pro fanoušky a partnery klubu?

Budu rád, když budeme všichni táhnout za jeden provaz. Je důležité si jít za svým snem a v tomto ohledu dokážeme společně hodně věcí, i to, co bychom sami o sobě nezvládli.

Děkujeme za rozhovor!

další články

Program týmů Zbrojovky v týdnu od 20. do 26. září
Ostatní
21.09.2021 | Martin Lísal

Program týmů Zbrojovky v týdnu od 20. do 26. září

B r n o - Většina týmů Zbrojovky se během nadcházejícího týdne představí venku - áčko v Ústí nad...
STUDIO FLINTA: Rozhovor s Martinem Berkovcem!
A-tým
20.09.2021 | Martin Lísal

STUDIO FLINTA: Rozhovor s Martinem Berkovcem!

B r n o - Máme tu další díl STUDIA FLINTA! Zářijovým hostem Moniky Býmové je gólman Martin...
VIDEO: Potřebuji svoje výkony ustálit, přeje si Fousek
A-tým
20.09.2021 | Daniel Kinc, Martin Lísal. FOTO: Martin Tajč

VIDEO: Potřebuji svoje výkony ustálit, přeje si Fousek

B r n o - Zbrojovka proti Žižkovu navázala na výhru z Příbrami a už pět zápasů je bez porážky. Po...