Machálek po podzimu: Z výhry v Pardubicích plyne pro jaro mírný optimismus

Machálek po podzimu: Z výhry v Pardubicích plyne pro jaro mírný optimismus

B r n o - Pět zápasů, čtyři výhry a posun na třetí pozici. Taková je bilance Zbrojovky pod novým trenérem Miloslavem Machálkem. Jak trenér zhodnotil závěr podzimní části a co očekává od zimní přestávky a přípravy na jarní půlsezónu, to už vám prozradí následující rozhovor!

Trenére, jaký byl z vašeho pohledu závěr podzimu?
Všichni víme, jaké jsou cíle Zbrojovky. Šli jsme do toho postupně a přiznám se, že to období bylo spíše seznamovací. Nemohli jsme očekávat, že se hned všechno změní. Spokojený mohu být s tím, že jsme hned začali praktikovat přímočařejší způsob hry, což se ukázalo v počtu nastřílených gólů. Na druhou stranu můj cíl byl vyšší a před posledními čtyřmi zápasy jsem hráče motivoval tak, aby udělali minimálně deset bodů, což jsme nezvládli. Nicméně jsme pak dokázali zvítězit v posledním, nesmírně důležitém utkání, z čehož pro jaro plyne mírný optimismus. Velkou radost mám z oživení Kuby Přichystala, který byl pro nás v posledních zápasech důležitým hráčem. Nedá se ale říci, že by cokoliv z toho byla jen moje práce, s týmem výborně pracují další kluci z realizačního týmu – Ríša Dostálek, Kalda (Petr Maléř), Martin Doležal. Za to jim patří dík.

Zmíněná výhra znamená zlepšenou pozici do jarních odvet. Co očekáváte od jara a které týmy budou největšími soupeři Zbrojovky?
Víme, jaké byly výsledky, nechceme se spoléhat na jiné týmy, ale na svou hru. Z toho pohledu je ta výhra velice důležitá. Co se týče soupeřů, to je zjevné z pohledu na tabulku. Právě Pardubice jsou mi sympatické, to přiznávám, dále je to klasika – Jihlava, Dukla, Hradec Králové. Další číhají vzadu.

Pociťujete na sobě větší tlak po příchodu z Líšně? Případně vnímáte i jiné rozdíly?
Tlak a stres si nepřipouštím, jdu do toho s optimismem a doufám, že cesta je správná. Líšeň je samozřejmě rodinný klub, Zbrojovka je velkoklub, což tu poznáte na každém kroku a ten rozdíl je značný.

Rýsuje se už složení kádru pro jarní půlsezónu?
Trochu nám to komplikují zranění. To začalo už na Žižkově, kde nám chyběl Šmíd s Kryštůfkem a Ondra Vaněk nebyl zcela zdráv, což náš výkon negativně ovlivnilo. Teď máme dva hráče po operaci kolenního kloubu – Kubu Černína a Lukáše Kryštůfka, což nám komplikuje přípravu kádru. Uvidíme, jak jejich léčba bude pokračovat.

Hodláte tedy řešit i pozici stopera? Jaká je aktuálně situace u Michala Šmída, který je v Brně na hostování?
Jednáme, hledáme. U Michala Šmída je to otázka, na kterou neznáme odpověď. Z naší strany zájem je, ale rozhodovat bude stanovisko jeho mateřského klubu.

Budete při posilování lovit i v dobře známých líšeňských vodách?
Na to je dvojí pohled. Já jsem prožil v Líšni hezkou kariéru a nechtěl bych jim tým rozbít, mají v kabině výbornou atmosféru. Na druhou stranu o ty hráče zájem je a bylo by nešťastné, kdyby opouštěli náš region. Nebudu zastírat, že jednáme, konkrétní jména vám ale zatím neřeknu. Jsou to dva až tři hráči a celkově máme představu o posílení čtyřmi až pěti hráči. S tím, že hledáme charakterově odolné a silné hráče do každé linie kromě pozice gólmana, kde je aktuální dvojice velice slušná.

Co se týče kvantity, jaké představy ohledně kádru máte?
Záměrem je začít přípravu s vyšším počtem hráčů, koncem ledna v období herního soustředění by pak mohlo dojít k zúžení kádru a představa je taková, že do sezóny bychom měli jít v počtu 18 plus 2. Do přípravy se s námi zapojí mladí hráči Jurásek, Pachlopník a Martin Sedlák. Na jak dlouho, to je otázka, která záleží na nich, jak vždycky říkám. Očekávám od nich živelnost, okysličení. I z toho důvodu se na přípravu těším.

Jak to vypadá s budoucností hráčů, kteří byli v průběhu sezóny přeřazeni do béčka?
Ondra Vintr je v Líšni, kde má hostování do léta. Co se týče Bartolomea a Sukupa, sportovní manažer jedná o jejich dalším uplatnění nebo ukončení smlouvy.

Pokud plánované posílení vyjde, čekají kádr i odchody?
Samozřejmě pokud přivedeme nové hráče, dostanou někteří jiní možnost v případě nabídky odejít. Nechci zatím být konkrétní, ti hráči to ale vědí. Také přemýšlíme nad tím, že někteří hráči by se mohli jít rozehrát a zlepšovat na hostování.

Jaká je situace u Ondry Vaňka?
Ondra je nadstandardní hráč, svými fotbalovými schopnostmi nám velice pomohl a zejména doma s Prostějovem se prezentoval opravdu nadstandardním výkonem. Na druhou stranu musím dodat, že mám představu o ještě trochu vyšší pracovitosti, v tomto směru by Ondra musel přidat. Dohoda je taková, že v zimě může odejít, bude se jednat.

Bude v případě hostování hrát prim nedaleká Líšeň, kterou dobře znáte? Současně tam působí tři hráči. O Ondrovi Vintrovi už byla řeč, co Marek Vintr a Martin Zikl?
To se úzce dotýká jednání, která vedeme. Bude se to vyvíjet. Jisté už je, že se vrací Marek Vintr, u Martina Zikla je to otázka jednání. Hrál za nás i za Líšeň, hovořili jsme s ním. Naše představa je taková, že bychom byli rádi, aby pokračoval v Líšni. Tam by měl větší možnost herního uplatnění.

Je vaším cílem mít skladbu kádru hotovou do startu přípravy?
Cíle jsou jedna věc, realita druhá. Každý trenér vám řekne, že chce hráče co nejdřív, a na tom samozřejmě pracujeme i my.

Co je podle vás aktuálně nejpalčivějším místem v sestavě?
Nejvíce nás trápí kvalita výkonu na stranách hřiště. Tam to ale není otázka toho, že nutně musíme někoho přivést, spíše toho, aby hráči podávali kvalitní výkony, kterých jsou schopni a na které mají předpoklady. Přístup je v pořádku, spíše po nich chceme daleko větší sebevědomí, s tím pak souvisí kvalita ve finální a předfinální fázi.

Změnil se vám nějak život po příchodu do Zbrojovky a s koncem civilního zaměstnání?
Fotbalem jsem žil od rána do večera vždycky, zaměstnání jsem ale samozřejmě také něco obětoval. Teď mám paradoxně více volného času.

Máte na vánoční období v plánu nějakou odpočinkovou dovolenou, nebo pro to není prostor?
Odpočívat nebudu, u téhle práce to nejde. Dovolenou neplánuju, těším se na vánoce na chalupě, užiju si vnoučky. V nejbližších dnech budu tři dny na doškolování trenérů.

Díky za rozhovor a ať se daří!

další články

ROZHOVOR: Kapitán Dreksa před startem jara
A-tým
15.01.2021 | Martin Lísal

ROZHOVOR: Kapitán Dreksa před startem jara

B r n o – Před rokem trvala zimní příprava Zbrojováků dva měsíce, letos dva týdny. Už zítra povede...
Liga je zpátky! V sobotu míříme do Mladé Boleslavi
A-tým
15.01.2021 | Martin Lísal

Liga je zpátky! V sobotu míříme do Mladé Boleslavi

B r n o - Krátká přestávka je u konce, jarní boje začínají! A hned pořádně zostra. Zbrojovka se v...
Timotej Záhumenský už je hráčem Zbrojovky
A-tým
13.01.2021 | Martin Lísal

Timotej Záhumenský už je hráčem Zbrojovky

B r n o - Zbrojovka se domluvila na pokračování spolupráce s Timotejem Záhumenským. Testovaný...