Bartoněk po podzimu: Paniku jsme si zakázali

Bartoněk po podzimu: Paniku jsme si zakázali

B r n o - Výsledkově nepříliš podařený podzim je minulostí, Zbrojovka už pilně zbrojí na jaro. Majitel klubu Václav Bartoněk dnes ovšem nehovořil jen o změnách v kádru - na přetřes přišla i podzimní část a řada dalších informací.

Základní souhrn informací naleznete v tomto článku. O čem konkrétně ale Václav Bartoněk hovořil?

O posilách: Máme mapu hráčů, která počítá se třemi jmény pro jednotlivé pozice. Záměr větší fotbalovosti vedl ke změnám, průběh podzimu nám potvrdil, že všechno se úplně nepovedlo. Jedná se o nějakých pět jmen pro kraje a dvě na stoperský post. Rozjely se schůzky s hráči, agenty a kluby, kde ti hráči jsou doposud. Shodli jsme se, že z těch vytipovaných pěti krajních hráčů to musejí být tři, z nichž jednoho už máme (viz níže). Zítra máme další jednání s jedním ze dvou potenciálních stoperů. Druhý z nich je typologicky podobný Delimu a hraje druhou bundesligu. Bavíme se s pražskou Spartou a Slavií o hráčích, kteří by tam skončili na tribuně. Konkrétně by šlo o formu přestupu, kdy by při případném dalším kariérním postupu hráče oba kluby profitovaly. Nechceme tím ale zabrzdit nebo vytlačit naše odchovance. Ve výhledu bychom chtěli vše dotáhnout do začátku přípravy.

O první posile: Musefiu Olasunkanmi Ashiru je hotový, podepsaný. Už má i přezdívku - Olin. Absolvoval zdravotní prohlídku i testy. Zajímavostí je, že v rychlostním testu byl o setinu horší, než byl výsledek nejlepšího hráče v letní přípravě. A tehdy hráči testy absolvovali po týdnu přípravy a v létě, zatímco Olin je zvládl v podstatě po vystoupení z autobusu v zimě.

O Škodovi: Volali mi novináři, že si přečeli něco na internetu. Odpověděl jsem jednoduše - jakmile přijde něco konkrétního, můžu se tím zabývat. Zatím nepřišlo nic, tím pádem to pro mě neexistuje.

O podzimu: Podzim se nám nevydařil, ale nejednalo se o žádný systém pokus-omyl. Nelze to nazývat striktně zklamáním. Vnímali jsme rizika té cesty, nehodláme kličkovat. S nadsázkou jsme si zakázali paniku a pochybnosti nad koncepcí a způsobem práce. Pokračujeme i v tom, že akceptovatelným způsobem navádíme hráče ke zlepšení mentální kondice. Zjednodušeně nepodělat se ze zápasu, nepřehazovat zodpovědnost tak, jako se to někdy dělo.

O krizovém plánu na jaro: Proč mluvit o kritické cestě, když je před námi čtrnáct zápasů? Nemůžu vysílat negativní signály, ty spotřebovávají energii a tu potřebujeme na jiné věci. Pracujeme na mentálním zdraví kluků.

O Kijanskasovi: Nabízí se paušální a jednoduchý pohled - proč dostáváme tolik branek? Máme na houby stopery. Ale v jedenácti zápasech, ve kterých Kijanskas hrál větší porci minut, jsme dostali třináct branek. A v pěti, ve kterých nehrál, patnáct branek. Tak kde je konkrétně Kijanskasova vada? To, že opticky působí jako leklá ryba, nikomu nevyvracím, ale není to druhotřídní stoper. To jsou tvrdá fakta, je zbytečné vést pocitové úvahy.

O odcházejících hráčích: Pracuje se v nějakém systémovém režimu, není to střílení od pasu. Z analýz a statistik vyplynul závěr, že s těmito hráči se dále neposuneme, rozběhlo se řešení jejich dalších angažmá. Jsou to hráči, kteří něco umějí, v jiném prostředí mohou vypadat jinak a v tomto duchu se rozběhla poptávka a nabídka ohledně jejich dalších angažmá.

O Litsingim: Je to oříšek. Každopádně absolvuje přípravu, pak je otázkou jejího průběhu, co s ním dál. Může to mít závěr, že stráví v Brně i jaro, na druhou stranu pokud v té přípravě nevyplave do té trojky na hráčské mapě, vrátí se. Čeká jej stejně jako ostatní individuální plán, určitým rizikem je, že se žení - snad svatba nepotrvá čtrnáct dní (úsměv).

O lídrovi: Nezpochybnitelným a jednoznačným lídrem je Pavel Zavadil. Jeho nepřítomnost na hřišti byla z mého pohledu jednou z příčin toho, proč jsme na podzim hráli nahoru a dolů. Druhý Pavel Zavadil tu není.

O Feninovi: Když přišel, nastavily se čtyři základní etapy, které musí zvládnout. Teď skončila první a podle informací od trenéra juniorky Michala může jít do další fáze.

O mládeži: I zde se promítá koncepce propojení realizačních týmů. Juniorka je jakýmsi propojovacím článkem mezi dorostem a áčkem. U těchto týmů musí být vidět výsledky, u juniorky je rozhodující to, že připraví tři hráče do áčka. Vše ostatní je pomíjivá sláva. Dále mohu prozradit, že tři naši mladí hráči absolvovali v uplynulých dnech stáže. Svoboda a Stejskal v Salzburgu, Vorlický v Bergamu.

další články

Trenér Machálek po výhře v Ústí nad Labem
A-tým
28.05.2020 | Martin Lísal

Trenér Machálek po výhře v Ústí nad Labem

B r n o - První ze třinácti jarních misí splněna, Zbrojováci zvítězili na hřišti nevyzpytatelného...
Vítězný návrat do ligy! Přichystal s Hladíkem trefili tři body v Ústí
28.05.2020 | Daniel Kinc

Vítězný návrat do ligy! Přichystal s Hladíkem trefili...

B R N O - Důležitý vítězný vstup zpět do druholigového kolotoče po dlouhé pauze mají za sebou...
PREVIEW: Na druhý pokus do Ústí! Zbrojovku čeká restart jara
A-tým
27.05.2020 | Martin Lísal

PREVIEW: Na druhý pokus do Ústí! Zbrojovku čeká...

B r n o - V březnu jsme se na sever nakonec nevydali, teď už to snad konečně vyjde! Z 18. kola...