Momo by chtěl střílet víc gólů

Momo by chtěl střílet víc gólů

Poměrně nečekaný ligový debut si v neděli na Spartě připsal guinejský útočník Mohamed Traoré, který dosud ve Zbrojovce nastupoval jen za juniorku.

Prvoligová premiéra a hned na Letné před televizními kamerami - to byl pro devatenáctiletého Afričana velký zážitek. "Jsem strašně rád, že jsem dostal šanci a poprvé nastoupil k profesionálnímu zápasu. Bylo to pro mě skvělé," pochvaluje si Traoré, jenž si však dobře uvědomuje, že se mu tato šance naskytla především díky řadě absencí v brněnské sestavě. "Věřím, že mám na to, abych mohl pravidelně nastupovat za áčko, ale čeká mě ještě hodně práce. Mými přednostmi jsou myslím rychlost, technika a cit pro hru, naopak mám ještě rezervy po fyzické stránce. Až tohle manko doženu, tak to bude myslím dobré," doufá.

Doma v Guineji hrával za klub FC Touba, ale v šestnácti letech zamířil do Francie, kde nastupoval v dresu Aubervilliers, hrajícím čtvrtou nejvyšší soutěž. "Do Francie jsem se dostal přes svého strýce, který tam žije. Asi největší zážitek mám z finále juniorského poháru na Stade de France, kde jsme vyhráli 3:0 a já dával jeden gól," vzpomíná na tříleté angažmá na jihu Evropy.

Do Zbrojovky ho letos v létě nasměřoval jeho manažer a "Momo" nyní bojuje o to, aby získal v klubu profesionální smlouvu. "Zatím jsem tady velice spokojený. Oproti Francii nevidím velký rozdíl, snad jen v tom, že na stadiony nechodí tolik diváků. Co se týče mých výkonů, tak mě trochu mrzí, že jsem nedal víc gólů. Zatím jsem se trefil jen dvakrát za juniorku a to je málo. Musí to být lepší," slibuje.

Kromě proměňování šancí ho trochu trápí i jazyková bariéra, protože plynule hovoří pouze francouzsky. Pár slovíček umí anglicky a pomalu se snaží odposlouchávat i česká slovíčka. "Čeština je strašně těžká, ale něco umím. Dobrý den, nashledanou, ahoj, jak se máš... Často ale chci něco říct a nemůžu. Chci se naučit víc," tvrdí Traoré.

Role jeho průvodce a tlumočníka se tak v Brně zhostil senegalský záložník Lamine Fall. "Snažím se Momovi pomáhat, teď jsem mu přenechal i slovníky, které jsem si dřív pořídil. Pro mě je to také příjemnější mít tady někoho, s kým si můžu popovídat francouzsky. Máme společný byt v Žabovřeskách a trávíme spolu poměrně hodně času," prozrazuje Lami.

Svého nového parťáka už připravuje na českou zimu. "Už začínám mít trochu strach. Zimu jsem sice zažil ve Francii, ale tam to bylo asi trochu jiné, tady to bude určitě horší," obává se Traoré, který možná dnes večer poprvé v životě uvidí hokej, protože mužstvo má naplánovánu společnou návštěvu utkání Komety s Litvínovem. "Sám ale zimní sporty zkoušet určitě nebudu. Ve Francii jsem byl jednou bruslit a byl jsem pořád na ledě. To stačilo," usmívá se při vzpomínce na bruslařskou premiéru.

Stesk po domovu řeší většinou přes Skype. "Moje rodina o mě měla trochu strach, když jsem jim řekl, že jdu do České republiky. Vůbec nevěděli, kde to je. Musel jsem je uklidňovat. Přiznám se ale, že jsem toho sám taky moc nevěděl. Jen jsem znal prá fotbalistů - Nedvěda, Rosického, Plašila, Kollera. To jsou výborní hráči. Mým vzorem byl ale odmalička Ronaldo - ten brazilský. Ale ještě předtím, než tak strašně přibral," směje se sympaťák z Guineji, který se chce porvat o své místo v kádru A-týmu Zbrojovky.další články

Fousek po Opavě: Zlepšený výkon po pauze jsme korunovali dvěma góly
A-tým
06.12.2021 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

Fousek po Opavě: Zlepšený výkon po pauze jsme...

B r n o – Adam Fousek orámoval kalendářní rok 2021 dvěma góly na opavském stadionu – a pokaždé se...
Trenér Dostálek po utkání v Opavě
A-tým
04.12.2021 | Martin Lísal

Trenér Dostálek po utkání v Opavě

B r n o – Ani týdenní odklad, ani domácí neporazitelnost Opavy, ani nepříliš vydařený první...
Zbrojovka loupila v Opavě a po dvoubrankovém vítězství si upevnila první příčku!
A-tým
04.12.2021 | Jakub Sabol. FOTO: Petr Nečas

Zbrojovka loupila v Opavě a po dvoubrankovém vítězství...

O p a v a - Zbrojováci zakončili podzim dohrávkou odloženého utkání v Opavě. Díky zlepšenému výkonu...