Moravskoslezské derby je tu! Zbrojovka přívítá Baník

Moravskoslezské derby je tu! Zbrojovka přívítá Baník

Pondělní dohrávka nabízí souboj tradičních prvoligových celků a také velkých rivalů. Zbrojovka si z posledního utkání přivezla dvougólový příděl a tak má jedinečnou příležitost tuto prohru odčinit, navíc proti tradičnímu rivalovi z Ostravy. Naopak Baník do Králova Pole přijede posilněný vítězstvím v Jihlavě, kterému předcházelo skvělé utkání se Spartou, ve kterém Baníkovci sahali po bodu. Utkání se navíc jeví jako klíčové v boji o záchranu, neboť oba jsou stále blízko sestupovým vodám.

Náš soupeř

Tým FC Baník Ostrava vznikl 8. září 1922 jako SK Slezská Ostrava. Ke svému prvnímu zápasu vyběhli hráči Ostravy poprvé v roce 1925 a od té doby jejich tým stoupal výš a výš. V roce 1959 byl slavnostně otevřen stadion Na Bazalech, který je pro ostravské fanoušky posvátným místem podobně jako pro Brno stadion Za Lužánkami.

Největšími úspěchy jsou čtyři mistrovské tituly z let 1976, 1980, 1981 a 2004. K nim také Ostrava přidala několik vítězství v českém a československém poháru, konkrétně pět. Za zmínku také stojí hned šest druhých a čtyři třetí místa, nebo semifinále PVP v letech 1978/1979, čtvrtfinále PMEZ v letech 1980/1981, či účast ve čtvrtfinále Poháru UEFA v roce 1975. V sezóně 2004/2005 se Baník utkal s Bayerem Leverkusen a s anglickým Middlersbrough.

K nejslavnějším hráčům patří Verner Lička, Libor Radimec, Zdeněk Rygel, Pavol Michálik, Václav Daněk, Pavel Kula, Pavel Srníček, Radoslav Látal, Marek Jankulovski, Tomáš Řepka, René Bolf, Tomáš Galásek či Milan Baroš. A právě Milan Baroš je v současné době největší zbraní, kterou má Baník k dispozici. Zapomenout nesmíme na dirigenta záložní řady Martina Lukeše, navrátilce Jana Hableho či nevyzpytatelné balkánské záložníky Kukece a Milosavljeva, kteří mají slušnou formu. Zkušená ostravská obrana v čele s Benjaminem Vomáčkou, představuje silného protivníka.

Grmelův výběr

Mavel Mezlík a Martin Husár dostali v Liberci čtvrtou žlutou kartu a nebudou v pondělí k dispozici. Jinak má trenér Grmela možnost výběru z dalších 22 hráčů, o kterých se trenér rozhodne během posledních dvou tréninků. V týdnu například zazářila dvojice Buchta- Kunc, která zařídila vítězství reprezentace U21 nad Slovenskem. Akce ,,Náctiletí za dvacku“ stále platí, tak proč nepřijít Zbrojovku podpořit proti jednomu z největších soupeřů u nás?

další články

VIDEO: Sestřih utkání v Chrudimi
A-tým
02.12.2023 | Martin Lísal

VIDEO: Sestřih utkání v Chrudimi

C h r u d i m - Devět branek, spousta zajímavých akcí a šancí. To vše nabídl včerejší přípravný...
Roman Potočný: Jsem rád, jak k tomu všichni přistoupili
A-tým
01.12.2023 | Martin Lísal

Roman Potočný: Jsem rád, jak k tomu všichni...

C h r u d i m – Při absencích Řezníčka, Berkovce a Divíška byl Roman Potočný v pátečním utkání v...
OHLASY: Josef Mucha po utkání v Chrudimi
A-tým
01.12.2023 | Martin Lísal

OHLASY: Josef Mucha po utkání v Chrudimi

C h r u d i m - První přípravný zápas krátkého zimního bloku nabídl netradiční porci devíti branek,...