Otevřený dopis předsedovi FAČR

Otevřený dopis předsedovi FAČR

Vedení klubu FC Zbrojovka Brno v reakci na činnost videorozhodčích během posledních zápasů zasílá otevřený dopis předsedovi FAČR panu Malíkovi.

Vážený pane předsedo,

obracím se na Vás se sdělením k fungování, resp. využívání Video asistenta rozhodčího – VAR. Důležité je odpovědět si na otázku: K čemu má sloužit VAR?

VAR je prostředek ke zvýšení kvality fotbalového zápasu videorozhodčím, který podrobně monitoruje dění celého zápasu a jeho úkolem je upozornit na zjevná pochybení rozhodčího na hrací ploše. Jinak řečeno v podstatě řešení sporných okamžiků specifikovaných protokolem Mezinárodní komise pro pravidla IFAB.

V posledních zápasech našeho klubu (Liberec, Opava, Bohemians) se s tímto „prostředkem ke zvýšení kvality“ pracuje zcela chaoticky, nesystémově, nejednotně a s velkou mírou chybovosti ve vyhodnocování jednotlivých herních situací. Podotýkám, že se nejedná pouze o utkání našeho klubu, ale děje se tak i v utkáních ostatních klubů nejvyšší fotbalové soutěže. Což ostatně vyplývá i z vyjádření médií, odborné veřejnosti a v některých případech i samotné komise rozhodčích FAČR. Je třeba také uvést, že břemeno nákladů osob na činnost VAR v utkáních nejvyšší soutěže nesou kluby samotné.

V principu úhlu pohledu majitelů klubů se tedy jedná o vadu výrobního procesu. A z logiky věci přidané hodnoty výroby se za zmetky neplatí.

Proto se vedení klubu FC Zbrojovka Brno rozhodlo ve sběrné faktuře FAČR za řízení soutěžního zápasu nehradit poplatek za VAR, který činí v případě domácího zápasu 7.500,- Kč + cestovní náhrady, v případě venkovního zápasu 5.000,- Kč; a to až do standardizace celého procesu VAR.

S ohledem na současné fungování komise rozhodčích FAČR nemáme bohužel jinou formu možnosti stížnosti či protestu, než se obrátit na Vás, jakožto na nejvyšší autoritu, schopnou sjednat nápravu.

Doufám, že učiníte potřebné kroky, aby systém VAR doopravdy fotbalu sloužil.

S pozdravem

Václav Bartoněk
Předseda představenstva FC Zbrojovka Brno a.s.

další články

PREVIEW: Čtvrtým domácím soupeřem je Žižkov!
A-tým
17.09.2021 | Martin Lísal

PREVIEW: Čtvrtým domácím soupeřem je Žižkov!

B r n o - V neděli 19. září je na programu utkání 8. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Fotbalisté...
Béčko zvítězilo ve Velké Bíteši a zůstává stoprocentní
B-tým
15.09.2021 | Martin Lísal

Béčko zvítězilo ve Velké Bíteši a zůstává stoprocentní

V e l k á B í t e š - Šestý zápas, šestá výhra! Brněnská rezerva zvládla dohrávku na hřišti Velké...
SOUHRN: Zbrojováci na hostování
A-tým
15.09.2021 | Martin Lísal

SOUHRN: Zbrojováci na hostování

B r n o - Během uplynulého víkendu zasáhli do zápasů svých týmů opět i naši hráči na hostování....