Trenér Pivarník: Závěr podzimu nás nesmí uspokojit, čeká nás tvrdý boj

Trenér Pivarník: Závěr podzimu nás nesmí uspokojit, čeká nás tvrdý boj

B r n o - Trenér Roman Pivarník převzal na začátku října mužstvo, které se krčilo se čtyřmi body na chvostu tabulky. Po podzimu mají Brňané bodů patnáct a ze sestupových pozic se odpoutali. Sám trenér dnes před novináři hodnotil podzimní pozici Zbrojovky i výhledy na jarní část. A nakonec z toho bylo takřka hodinové povídání.

Jak lze zhodnotit sedm zápasů pod vedením nového realizačního týmu, potažmo celý podzim a výhledy na jaro?
Všichni víme, že vstupní situace byla velmi složitá. Mužstvo mělo čtyři body ve třetině soutěže, což bylo kritické. Jsem rád, že té představě, kolik bodů do konce podzimu potřebujeme získat, jsme se dokázali přiblížit a do posledního zápasu o ni hráli. A při shodě okolností ji mohli překročit. V utkání se Zlínem jsme byli ve specifické situaci, kdy měli hráči zdravotní problémy. Ten zápas jsme nevyhráli, ale víc mě asi mrzí domácí zápas s Duklou, v němž jsme jasně dominovali a získali také jen bod. Jsem rád, že se mužstvo dokázalo zvednout a samo se dostalo z kritické situace. Hráči šli nahoru i po psychické stránce. Nastavili jsme si, jak chceme hrát, jasně a srozumitelně – nechtěli jsme jen body, ale chtěli jsme mít na co navazovat. Začali jsme dle toho trénovat a nakonec máme jedenáct bodů ze sedmi zápasů, po podzimu jsme z toho tedy nakonec vyplavali. Nesmíme se ale uspokojit, patnáct bodů je málo a čeká nás spolu s dalšími mužstvy tvrdý boj. Naším úkolem je dobře doplnit kádr a připravit se na jaro. Důležité bude získat co nejdříve 30 bodů, na to se díváme. I když reálně jich může stačit méně.

Hodně se mluvilo o nastaveném cíli šestnácti bodů. Věřili jste od začátku, že je to v silách mužstva, nebo to mělo určitým způsobem i psychologický a motivační význam?
Věřil jsem tomu, ale samozřejmě to mělo i psychologický efekt. Potřebujete mít metu, za kterou jdete. Krátkodobý cíl je jeden zápas, dlouhodobý záchrana, potřebujete si dát i střednědobý cíl. Říkám ale jasně, že do ničeho nereálného bych nešel. Důležitou roli hrálo to, že jsem byl trenérsky odpočatý. Třeba při nabídce angažmá v Jihlavě jsem byl unavený a navíc jsem plně nevěřil tomu, že je tehdejší cíl reálný. Nejsem trenér, který by vzal práci jen proto, aby dostával peníze. Nakonec se ukázalo, že jsem tu metu odhadl reálně. I když z prvních zápasů jsme vyhráli jen jeden. Hned ten první jsme zvládli, ale to nestačí. Může to pomoci, ale potřebujete jít dál. My to měli složitější v tom, že hned další utkání bylo v Plzni, té můžete těžko konkurovat. Zabrzdí vás to a potřebujete pak další zápasy.

Jak se liší trénování v různých mužstvech dle umístění v tabulce?
Rozdíly jsou dané, použiju na to příklad. S Bohemkou jsme jednou odehráli na jaře všech čtrnáct zápasů dobře a na hranici možností, získali jsme z nich 22 bodů. Nejste zkrátka schopní vyhrát všechno, ani když ze sebe vymáčknete maximum. Oproti tomu v Plzni jsme předvedli třeba slabší výkon, ale zápas jednoduše vyhráli. To je ten rozdíl – se slabším týmem můžete jet na maximální hranici a stejně nemáte záruku, že se dostaví výsledek.

A co trenérská filozofie, může se lišit dle postavení v tabulce?
Přístup se v určité fázi mění. Mojí základní filozofií je, že nelze proplouvat od zápasu k zápasu bez nějakého systému a vize. I v krizi se snažím, aby bylo nač navazovat a vše mělo vývoj. Musíte mít vizi, jak chcete hrát, co chcete hrát. Není to krasobruslení, neuznávám nějaké jednoduché řeči o krásném fotbale. Co je to krásný fotbal? Těžko povědět, je to jako se ženami, někomu se líbí blondýny, jinému brunety (úsměv). Já chci hrát vyvážený, účelný fotbal s dobrým výsledkem. Důležitá je také skladba hráčů, nemůžete hrát něco, co s daným mužstvem nejde a co hráčům nevyhovuje. Pak je potřeba posílit tak, aby se mužstvo přiblížilo vaší představě, což není jednoduché. Ani v Plzni to nebylo snadné; i když máte finance, na trhu ti potřební hráči nejsou.

Co jste museli změnit jako první?
Jsem trenér, který nastaví šablonu, jak chceme hrát, jak zakládat útok. Například první gól v Jihlavě, krásný tandem, centr. Dříve tu bylo zvykem, že hráč získal míč, došel po šestnáctku a neadresně centroval, ať už v šestnáctce byl spoluhráč, či ne. Problém je přepnout, hráči mají vždy za dlouhé roky nějaké návyky, které potřebují změnit. A jako největší problém vnímám, když si hráči nevěří a bojí se hrát tak, jak by měli.

Jaké představy máte ohledně posílení kádru?
Potřebujeme gólového a zároveň soubojového hráče. Střelce a válečníka v jednom. Jaro totiž bude tvrdý boj. Chtěli bychom tři, čtyři hotové hráče. Mladých hráčů, se kterými se dá pracovat, máme v mužstvu hodně, jsou tu i dorostenci, mladí gólmani, i hráči jako Vrašťa jsou pořád hodně mladí. Může se jednat o výpomoc ze silnějších klubů se širokými kádry, i ve formě hostovačky na překlenovací období, než se naši hráči posunou dál. Představu a tipy máme, druhou věcí je realita. Co se příchodů týče, preferujeme hlavně hotové a pokud možno československé hráče. Cizinců máme relativně dost a v boji o záchranu nemůžeme riskovat jejich případnou adaptaci, která je vždy složitá. A tím, že chceme hotové hráče, je to složitější – hotového hráče vám nikdo jen tak nenechá, i když máte peníze. I proto se může jednat o hostovačky.

Často se říká, že jarní část je od té podzimní hodně odlišná, souhlasíte? A musí tomu posílení odpovídat?
Když jdete do zápasu na podzim, je to 0:0 a každý má nula bodů. Všichni si věří, že to udělali v létě dobře a pošlape jim to. Až odehranými zápasy se situace mění, na to reagujete, navazujete, přizpůsobujete se tomu. Nechci ale tvořit tým co půl roku, to je špatně. To mužstvo, které máme, si o něco řeklo, získalo určitý počet bodů. V obrovské krizi situaci zvládlo a dokázalo bodovat. Základ tedy chceme udržet pohromadě a dovedeme pár hotových hráčů. Jak jsem řekl, tipy máme a uvidíme, co se podaří.

Jak moc jste jako trenér ovlivnil proces skladby kádru v minulých působištích? A jak to bude vypadat v Brně?
Za osmnáct let, co trénuju, jsem si skladbu mužstva vždycky určoval já. Hráče jsem vybral, prokonzultoval a vedení je pak oslovilo a dotáhlo. Tady je to stejné. Nikde to většinou nefunguje tak, že by vedení dovedlo hráče a trenér s tím nesouhlasil, musí to fungovat v symbióze. Dám tip, projednám to s majitelem a je na něm, aby se dokázal domluvit s kluby. Do jednání s hráčem samozřejmě vstupuju i já, oslovím ho, aby hráč viděl, že mám zájem. Pobavíte se, cítíte, jestli chce nebo nechce jít. Roli v tom mohou hrát i vztahy z minulosti.

Budou kromě příchodů na programu i nějaké odchody?
I v tomto směru představy mám, ale pokud nemám nové hráče, nemůžu se zbavovat těch současných. Vycházím z toho, že kádr nějaký je, musím ho udržet počtově. A pokud dva hráči přijdou, mohou dva odejít. Takhle se to bude odvíjet.

A co návraty hráčů z hostování? Zejména Růskovi s Kučerou se ve druhé lize celkem dařilo.
Hráče sledujeme, je to věc, kterou probíráme. Pro nás je jako první tým, pak jednotlivec a jeho vývoj. Když se podíváme konkrétně na útok, máme Koného, Zikla. Pokud by Tonda přišel zpátky, máme dva dorostence, z nichž minimálně jeden nebude hrát, přičemž ale oba hrát potřebují. Když je šance posouvat hráče dál formou hostování, využijeme toho. Navíc stáhnout si pět hráčů znamená mít v přípravě skoro třicet hráčů a to je problém. Když děláte taktiku formou her, hrajete deset na deset a najednou nemáte kam dát pět hráčů, musíte uzpůsobit plán a je to rázem něco jiného. Pro hráče je možná dobré být dva týdny s námi, ale na druhou stranu tím přijde o dva týdny v původním týmu, pak se tam vrací na konci ledna, ten tým má už za sebou nějakou práci. Zkrátka je lepší, když tu hráč buď je, nebo není, ne něco mezi tím.

Jaká je situace ohledně Martina Zikla, který se bleskově zabydlel v sestavě?
Martin zahájí přípravu s áčkem. Podzim už s námi skončil, na svou žádost ještě pomohl dorostu na Spartě. Uvidíme, jaká bude jeho vytíženost, pokud by náhodou nehrál, nastupoval by za juniorku. Nebo za dorost, který hraje o titul a může potřebovat pomoc. Vždy to bude věc krátkodobého řešení dle našich potřeb. Já vždy pracoval s mladými hráči, ale Martin je opravdu extrémně mladý. Nerozhoduje to třeba u samotného gólu, ale v soubojích. Stopeři jsou jiní, mají větší kvalitu, víc ho okopou. Jsem rád, že ten odhad byl dobrý a že to zvládl. Platí, že nedám mladého hráče do sestavy jen proto, abych si mohl udělat čárku, že nastoupil odchovanec. Musí na to mít, musí být nachystaný a musím být přesvědčený, že to zvládne. Nemůžu jít proti mužstvu a fanouškům tím, že tam dám hráče jen proto, že je mladý. Jsme rádi, že Martin to zvládl.

A co další dilemata, třeba pozice Tomáše Pilíka, který v některých zápasech nehrál?
Původně jsme vyšli z nějaké představy, v níž měli Škoda a Pilík hrát spolu v rozestavení 4-1-4-1. Zkoušeli jsme to proti Vítkovicím, kdy to byl výbuch. Všech, ne jenom těch dvou. Zkoušeli jsme pak jiné varianty, ale Tomáš mě mile překvapil. Je to hráč, který trénuje na sto procent, a pokud cítí, že nebude hrát, trénuje dál a chce se dostat zpět. To je obrovské pozitivum, je to poctivý hráč. Může hrát i osmičku, kde se ale chytil Kratochvíl. Pak můžete sáhnout k tomu, že jeden bude a druhý nebude, nebo jednoho nasadíte třeba na kraj, což byl zase případ Tomáše. Není to ale úplně jeho post. Představu jsme měli, snažili jsme se sestavu stabilizovat. Tomáše stále vidím hodně vysoko a věřím, že po zimní přípravě to bude ještě mnohem lepší.

V zimě vás hned na úvod čeká Tipsport liga, vítáte tento způsob konfrontace?
Pokud jsou podmínky dobré, nevadí mi to. V této fázi by stejně bylo složité sehnat soupeře. Tipsport ligu jsem jednou vyhrál, jednou hrál finále. Nikdy jsem tomu nepodřídil tréninkový proces, ten zůstává – dva tréninky před utkáním, každý poločas jiná sestava. Není nijak dané, že to musíme vyhrát, bereme to jako doplněk k našemu plánu a k naší cestě, k nabrání kondice. Případný postup do finále znamená dvoudenní turnaj, což mohlo být problémem, když se hrálo v minulosti v Berouně. Vyšehrad je ale blíž, navíc to znamená dva kvalitní zápasy. A pak nás čeká Turecko. Letíme na deset dní, prostředí známe. S Plzní jsem byl dvakrát ve Španělsku, ale předtím v Turecku asi osmkrát. Víme, oč jde.

V Brně jste podepsal smlouvu na dva roky. Máte nějaké vize, kam by se dalo s týmem dostat? A je v tomto směru inspirací třeba letošní sezona Olomouce?
Inspirace to je, ale musíte si uvědomit, jakým vývojem ti hráči prošli. Do kádru přicházeli ještě v době, kdy jsem Sigmu vedl, to už je nějakých pět let. Jsou dlouho pohromadě, ale to mužstvo má za sebou dva sestupy, což taky nikdo nechce. Ono to vypadá krásně, z něčeho čerpají, ale zapomíná se právě na to, že se dvakrát sestoupilo. I to vás posune, na hru o postup musíte mít sílu a teď už je to každému jedno. Inspirace to každopádně je. Mladí hráči šli nahoru, chtěl bych, aby tomu tak bylo i tady. A aby hráli ne proto, že to jsou odchovanci, ale protože na to mají. Musí mít kvalitu, aby mohli v áčku hrát. Brno má svou historii a já historii miluju, proto jsem tady. Miluju Lužánky, pro takové věci se fotbal hraje a pro mě to je pojem. Ale jako trenér musíte věci dokazovat tady a teď, historie neznamená nic. Co bylo před půlrokem, to nestačí. Když to řeknu jednoduše, cílem je půlka tabulky, což už letos bude složité. Je důležité tvrdě pracovat odshora dolů, budovat mužstvo, mít trochu štěstí a vyhýbat se zranění. A pak už jen stačí, abyste trefovali bránu (smích).

Když je řeč o příští sezoně, nelze nezmínit nový systém soutěže. Jaký je váš názor na něj?
Nebráním se tomu, zápasů je opravdu poměrně málo. Za A to ale znamená problém pro diváky, stadiony nejsou uzavřené a v zimě to pro diváky není pohodlné. A za B – kde budeme trénovat? Už teď jsme měli problém, sněžilo, na hlavním trénovat nemůžete a vyhřívané tréninkové hřiště nikdo nemá, to nejde. To stejné pro začátek jara, do Turecka poletíme už v půlce ledna a kde budeme po návratu trénovat? Zase na umělce? Zkrátka pro změnu jsem, ale starosti mi dělá praxe.

Povede se vám přes dovolenou vytěsnit fotbal z hlavy, nebo to s ohledem na výše zmíněné řešení posil nepůjde?
Fotbal budu mít přes vánoce v hlavě, vypnout nemůžu. Dobře jsem si ale před brněnským angažmá odpočinul a nejsem utahaný, takže s tím nemám problém.

Díky za rozhovor a ať se daří!

další články

Hrdina Šural: Bod je odměnou za bojovnost i aktivitu
A-tým
30.11.2020 | Martin Lísal. FOTO: Profimedia.cz

Hrdina Šural: Bod je odměnou za bojovnost i aktivitu

P r a h a – Pět porážek v řadě, 421 minut bez vstřeleného gólu. Zbrojovce se proti Slavii v...
Trenér Machálek po remíze na Slavii
A-tým
29.11.2020 | Martin Lísal

Trenér Machálek po remíze na Slavii

P r a h a - Zatímco minulý víkend nepřinesl výsledek 1:1 do zbrojováckého tábora mnoho radosti,...
Jakub Šural vystřelil Zbrojovce v Edenu cenný bod!
29.11.2020 | Daniel Král. FOTO: slavia.cz

Jakub Šural vystřelil Zbrojovce v Edenu cenný bod!

P R A H A - Zbrojovka po nucené pauze neprohrává! Na hřišti mistrovské Slavie uťali Brňané sérii...