Univerzál Hlavica: Nebylo to bez chyby, ale zvládli jsme to

Univerzál Hlavica: Nebylo to bez chyby, ale zvládli jsme to

B r n o – Obránce Jan Hlavica se v posledních týdnech převtělil do role univerzála. Na Spartě nastoupil jako stoper, proti Hradci Králové jako bek a s Pardubicemi plnil povinnosti defenzivního záložníka. „Uvidíme, co přijde příště,“ směje se.

Je ještě nějaká pozice, kterou bys byl schopen alternovat?
Nevím, nechám to na trenérovi (úsměv). Až jsem byl v posledních týdnech překvapený, kolik postů můžu odehrát. Nechám se překvapit i teď, co bude dál, sestavu zatím ještě nevíme.

Jak ti pozice defenzivního záložníka sedla?
Ještě jsme neměli rozbor u videa, dnes si to celé společně zhodnotíme, ale převažují dobré pocity. A to hlavně kvůli tomu, že jsme zápas až na hektický závěr zvládli jako tým, všichni společně. A máme tak důležitou výhru. Jsem rád, že jsem k tomu mohl přispět.

Jak ti v závěru bylo, když rozhodčí nejprve signalizoval penaltu?
Byl jsem v šoku a nevěřil jsem tomu. Problesklo mi hlavou, kolik úsilí jsme do celého zápasu dali a teď čelíme penaltě v nastavení. Ještě jsem si říkal, že to Berky chytí. Ale když rozhodčí běžel k videu, už jsem věřil, že to odvolá. Navíc Štěrbis říkal, že určitě nefauloval. Nakonec to mělo dobrý konec a všichni jsme si oddechli.

Asi bylo taktickým záměrem se věnovat opravdu spíše obraně a nepouštět se do větších akcí směrem dopředu?
Přesně takové úkoly jsem od trenéra měl. Držet hlavně prostor před stopery a ofenzivní část nechat na středních záložnících, kteří hráli se mnou. I v týdnu jsme pilovali především defenzivu. Trenér věděl, že s ohledem na absence nastoupí hráči, kteří dlouho nehráli, já jsem zase byl na jiném postu. Chtěl tedy, abychom se co nejvíce sžili, zvykli si na sebe. Bylo to ku prospěchu věci. Vždycky je samozřejmě co zlepšovat a nebylo to bez chyby, ale do defenzivy jsme to odehráli celkem slušně. Buďme rádi za výsledek a pojďme makat dál.

Říkáš, že dnes budete mít rozbor u videa. Nový trenér je chystá trochu delší, patříš k hráčům, kterým to vyhovuje, nebo naopak?
Nemám s tím osobně problém. Každý trenér má svou představu, teď přišel nový s novými myšlenkami a představami. Musí nám to vysvětlit, abychom byli schopní to chápat a realizovat na hřišti. Je tím pádem logické, že tomu věnujeme hodně času. Uvidíme, jak se to vyvine dál. Ale jak říkám, nemám s tím problém, mám to jakou zpětnou vazbu rád.

Jak se z tvého pohledu liší pozice, na kterých jsi nastoupil?
Fyzicky jsou ty posty od sebe hodně odlišné. Na stoperu jde spíš o jednotlivé výbuchy energie, na středu zálohy je ten výkon kontinuálnější. Na bekovi hodně záleží, s jakým záměrem do toho jdeme. Neměl jsem až tak moc ofenzivních úkolů, ale i tak to bylo hodně náročné.

A pak se to samozřejmě asi liší zápas od zápasu s ohledem na soupeře.
Přesně tak. Záleží na tom, co je to za zápas a o co v něm komu jde. Na Spartě například jsme byli celkem pod tlakem, rozhodně jsem se nenudil.

Máš na kontě tři žluté karty, myslíš na to i přímo v utkání?
Spíš před zápasem, většina hráčů si tohle hlídá a já nejsem výjimkou. Takže před utkáním tohle víte, ale v zápase samém na to nemyslíte. Ani nedošlo na situaci, kdy bych musel tahat za ruční brzdu, jen v závěru jsem byl asi nejblíže po faulu na Černého, ale rozhodčí mi kartu nedal a jsem za to rád.

Neměl jsi trochu obavy, že jako nováček na důležité pozici nastoupíš proti poměrně silné záložní řadě Pardubic?
Obavy ne, jen respekt. Že budu v záloze, kde přece jen člověk nemá zažité automatismy, jako na stoperu. Chystal jsem se na to celý týden trochu jinak, střebával jsem nové informace. Ať už ohledně vlastního výkonu, nebo toho, na koho se chystám, byl jsem bedlivější. Ale obavy jsem neměl, pořád šlo o tým, který je pod námi a který chceme porazit.

Letos máš na kontě zatím sedmnáct utkání, jsi s takovým vytížením spokojený? I s ohledem na konkurenci, která je v obraně docela vysoká.
Nebudu teď hodnotit, jestli je to hodně nebo málo, snažím se zkrátka celou sezónu chystat tak, abych byl připravený pomoci v každém utkání. Někdy šanci dostanu, někdy si musím počkat, ale to k fotbalu a sportu obecně patří. Hraje jen jedenáct hráčů, to jsou takové fráze, ale je to zkrátka tak.

Navíc mezi těmi zápasy jsou starty na Spartě, na Slavii. To asi potěší tím spíš.
Vyšlo to tak, jsou to specifické zápasy, které samozřejmě znamenají trochu víc. Jsou to největší kluby u nás, velké stadiony, dobrá atmosféra. Ty zápasy mají nějakou úroveň, a ještě když se nám daří vzdorovat, je to vždycky zajímavá zkušenost. Na Slavii jsme byli důstojným soupeřem, na Spartě jsme dokonce vedli. To jsou super zkušenosti a jsem rád, že jsem ty zápasy mohl odehrát a pomoci v nich týmu.

Fotogalerie

Všechny fotografie

další články

PREVIEW: Sezónu zakončíme ve Vlašimi
A-tým
23.05.2024 | Martin Lísal

PREVIEW: Sezónu zakončíme ve Vlašimi

B r n o - V sobotu 25. května se zatáhne opona druhé nejvyšší soutěže. Zbrojovka absolvuje derniéru...
Ohlédnutí za zápasy Zbrojovaček proti Rapidu
Ostatní
22.05.2024 | Martin Lísal. FOTO: Milan Kříž

Ohlédnutí za zápasy Zbrojovaček proti Rapidu

B r n o - V pondělí 20. května proběhl na brněnském stadionu svátek dívčího fotbalu v Brně....
ROZHOVOR Z PROGRAMU: Oldřich Pragr
B-tým
22.05.2024 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

ROZHOVOR Z PROGRAMU: Oldřich Pragr

B r n o - Součástí posledního zápasového programu této sezóny byl i rozhovor s dvacetiletým...