Z HISTORIE: Nejčasnější jarní premiéry Zbrojováků

Z HISTORIE: Nejčasnější jarní premiéry Zbrojováků

B r n o - Bojovat o ligové body 15. ledna? Letošní ročník FORTUNA:LIGY stanovil v tomto ohledu rekord, byť poměrně těsný. A samotná Zbrojovka si v lednu ligový mač nezahrála doposud nikdy.

Jen pro pořádek - doposud nejdříve se liga hrála v atypickém ročníku 1927, kdy tým AFK Vršovice porazil doma Viktorku Žižkov 2:1.

nejčasnější jarní debut se datuje do roku 1934, kdy tým Židenic doma 4. února přivítal Spartu. Zápas byl pikantní především pro legendárního "Káďu" Peška, který do Židenic přišel právě ze Sparty, a skončil remízou 1:1. Cenný výsledek pro nováčka! V bráně nastoupil rumunský gólman Bulgakoff, v útoku řádil legendární Rulc, který poslal domácí do vedení. V závěru srovnával na 1:1 Belgičan Raymond Braine. Zajímavostí je, že oba střelci se o čtyři roky později zúčastnili světového šampionátu ve Francii.

Sestava Židenic: Bulgakoff – Galler, Neder – Jos. Smolka, Káďa, Suchánek – Šterc, Jan Smolka, Raffinsky, Moták, Rulc.O pár dní později se hrálo v roce 1977 - 13. února se v Košicích urodila remíza 3:3. O branky se postarali Kroupa, Bureš a Pešice. Zbrojovku ten rok poprvé vedl Josef Masopust, skončila čtvrtá - a co bylo potom dál, to už všichni víme. Mistrovský titul.

Sestava Zbrojovky: Hron - Svoboda, Václavíček, Pospíšil, Hamřík - Kotásek, Jarůšek, Pešice - Bureš (82. Došek), Kroupa, Hajský (76. Z. Klimeš).V novodobé historii se ligová opona otevřela nejdříve v roce 2002, kdy Zbrojovka porazila 9. února doma Olomouc 2:1. V řadách našeho mužstva bojovali i bývalí Sigmáci Přibyl s Kotůlkem, barvy Olomouce naopak hájil třeba Patrik Siegl. Skóre načal právě Kotůlek, po něm se trefil Pacanda a za hosty snižoval Reiter.

Sestava: Přibyl - Kotůlek, Křivánek, M. Kadlec (70. Macík), Drga - Musil (90. Schuster), Návrat, Živný, Valnoha - Pacanda (70. Šustr), L. Došek.

další články

VIDEO: Kapitán Jakub Šural po utkání s Plzní
A-tým
01.03.2021 | Martin Lísal. FOTO: Martin Tajč

VIDEO: Kapitán Jakub Šural po utkání s Plzní

B r n o – Jakub Šural odehrál proti Plzni padesáté utkání v nejvyšší soutěži, poprvé v něm...
VIDEO: Trenér Dostálek hodnotí utkání s Plzní
A-tým
27.02.2021 | Martin Lísal

VIDEO: Trenér Dostálek hodnotí utkání s Plzní

B r n o - Jediný vstřelený gól, jediný bod. Taková je bilance Zbrojovky v únoru a nic na tom...
Zbrojovka se proti Plzni střelecky neprosadila, hosté vezou nejtěsnější výhru
A-tým
27.02.2021 | Daniel Kinc. FOTO: Martin Tajč

Zbrojovka se proti Plzni střelecky neprosadila, hosté...

B R N O - Ani ve třetím zápase v řadě se fotbalistům Zbrojovky nepodařilo vstřelit branku. Proti...