Zbrojovka se představí na severu Čech, hostí ji Liberec

Zbrojovka se představí na severu Čech, hostí ji Liberec

Po úspěšné premiéře nového brněnského lodivoda Ludevíta Grmely se Brňané představí na půdě úřadujícího mistra. Zbrojovka doma zabrala a senzačně zvítězila nad čtvrtou Sigmou Olomouc. Sám trenér Grmela byl po utkání hodně nadšený a výkon svých svěřenců chválil. Brňané však musejí zůstat nohama na zemi, neboť se jich sestupové starosti stále týkají.

Naopak Liberečtí jsou na tom podstatně lépe. Sice ligový titul už obhájit nemohou, ale na svého velkého rivala z Jablonce, který je třetí, ztrácejí pouhých šest bodů. Liberec má za sebou tři vyhraná utkání v poměru 1:0 a jistě tuto minisérii bude chtít rozšířit i proti zvedající se Zbrojovce. "Chceme uspět, ale bude to nesmírně těžké, Liberec je úřadujícím mistrem," nechal se před zápasem slyšet trenér “Flinty“.

Náš soupeř

Tým FC Slovan Liberec vznikl sloučením dvou sportovních celků Jiskry a Slavoje Liberec v roce 1958. Po vzniku se několik desetiletí na severu Čech hrály převážně nižší soutěže. Změna však přišla s rozdělením federální ligy v roce 1993, kdy Slovanu stačilo k postupu do první ligy páté místo.

Po několikaletém snažení tedy Liberec využil šance a probojoval se poprvé v historii mezi elitu. Následovaly úspěšné roky, které trvají až doposud. Slogan libereckých fanoušků "Tři tituly za deset let, to se počítá" je velice výstižný. Kromě třech prvních míst z let 2002, 2005 a 2012 zažilo stotisícové město i památné zápasy předkola Ligy mistrů či jízdu Pohárem UEFA.

Na stadionu U Nisy se představily takové týmy jako Liverpool, Celta Vigo, Real Mallorca nebo Olympique Lyon. Asi nejslavnějším zápasem v dějinách Liberce je bezpochyby vítězství 2:1 proti milánskému AC. Tento výsledek však proti pozdějšímu vítězi k postupu těsně nestačil, neboť "rossoneri" v prvním zápase vyhráli 1:0.

Úspěchy Slovan zažil také v Evropské lize, kde přešel přes Crvenou Zvezdu Bělehrad a v základní skupině například remizoval s FC Sevilla. Nejslavnějšími hráči, kteří pod Ještědem hráli, jsou Ladislav Maier, Roman Týce, Martin Jiránek, Jiří Štajner, Václav Koloušek, Antonín Kinský, Marek Čech, Tomáš Zápotočný, Filip Hološko, Michal Breznaník, Jan Nezmar, Theodor Gebre Selassie a také Jan Polák, který je však odchovancem brněnské Zbrojovky.

Náš soupeř má rozhodně se své novodobé historie co nabídnout. V kádru Liberce působí bývalí hráči Brna Michael Rabušic a Josef Šural. Oba nám však mají co vracet, protože na podzim jejich tým v Brně sestřelil Přerovský v poslední minutě zápasu a zvítězili jsme 2:1.

Brněnská situace

Kromě dlouhodobě zraněných Glasera a Avdiče jsou všichni fotbalisté připraveni na zápas. Zbrojovákům se tentokrát vyhýbají karetní tresty, takže bude mít trenér Grmela jistě z čeho vybírat. Nová varianta s útokem Kroupa- Markovič a následným žolíkem Švancarou se Grmelovi osvědčila hned v prvním zápase, tak se nechme překvapit, koho postaví nyní.

I proti favorizovanému Liberci se dá uhrát dobrý výsledek, takže věřme našim Zbrojovákům, že nepřijedou s prázdnou! Na severu Čech v letošní sezoně dvakrát prohráli, na první body z této destinace tedy nadále čekají.

další články

Z HISTORIE: Rekordní série oslavence Václavíčka
Ostatní
07.12.2021 | Martin Lísal

Z HISTORIE: Rekordní série oslavence Václavíčka

B r n o - Kapitán mistrovské jedenáctky a olympijský vítěz Rostislav Václavíček dnes slaví...
Zbrojováci si konec roku opět zpestřili hokejem
A-tým
06.12.2021 | Martin Lísal

Zbrojováci si konec roku opět zpestřili hokejem

B r n o - Bývá už tradicí, že si fotbalisté závěr roku zpestří doplňkovými sporty, především...
VIDEO: Sestřih utkání v Opavě
A-tým
06.12.2021 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

VIDEO: Sestřih utkání v Opavě

B r n o - Fotbalisté Zbrojovky zvítězili v posledním utkání podzimu na hřišti Opavy 2:0, když se o...