Dvě trefy kapitána a první jarní výhra s Baníkem!

B R N O - Na čtvrtý pokus se fanoušci Zbrojovky na jaře dočkali výhry. Brňané v pikantním duelu s Baníkem šli na domácím hřišti do vedení už v deváté minutě díky trefě Jakuba Řezníčka a stejný muž se trefil i po hodině hry - už potřinácté v sezóně. Baník v závěru tlačil a dokázal snížit, v klíčových chvílích však podržel Zbrojovku Martin Berkovec a vydatnou měrou přispěl k tříbodovému zisku.

Trenér Richard Dostálek oproti poslednímu ligovému utkání na Slavii učinil v základní sestavě několik změn. Na stoperu se představila nejnovější posila Mohamed Tijani, na kraji obrany dostal poprvé v základu šanci Josef Koželuh a Pachlopníka nahradil na křídle Jan Hladík.

První možnost si vytvořili po čtyřech minutách hry hosté, prudkou ránu vyslal Plavšič, nicméně jeho pokus směřoval nad branku. To domácí udeřili ze své první šance a po necelých deseti minutách šli do vedení. Po sérii hlaviček ve vápně vyplaval míč vpravo příhodně pro Alliho, který okamžitě nacentroval do ohně a nabíhající Jakub Řezníček se zblízka pohotovou střelou dočkal dvanácté branky v aktuálním ligovém ročníku – 1:0.

Zbrojovka z úvodní branky těžila i nadále a Řezníček se brzy zapsal mezi střelce znovu, po rohu však stál v ofsajdu, a tak tentokrát jeho gólová radost přišla vniveč. Po půlhodině domácí hrozili opět z rohu, Ševčíkův centr vyrazil Laštůvka a odražený míč si našel Endl, ale hlavou zakončoval kousek nad branku. O další minutu později hrozil Alli, jehož nadýchaný centr do na zadní tyči poslal Hladík hlavou jen do boční sítě. V samém závěru půle pak zkoušel svou sílu opět aktivní kapitán Řezníček, ani tentokrát se ale druhé trefy nedočkal – hlavičkou ze záklonu zakončoval nad břevno.

Do druhé půle vstoupili aktivněji hosté a brzy přišla jejich velká šance, když za vápnem natáhl ke střele Kaloč, ovšem Berkovec se vyznamenal a proti jeho ráně vytáhl skvělý zákrok. Zbrojovka se k prvním šancím ve druhé pětačtyřicetiminutovce dočkala až po necelé hodině hry, Texl ale na několikrát obranný blok nepropálil a Ševčík z dálky pálil doprostřed branky. Neuspěl o chvíli později ani Hladík, který vyslal taktéž nevýraznou střelu.

Po hodině hry hrozil opět hostující Kaloč a znovu pořádně provětral Berkovce ranou z dálky, domácí gólman i ve druhém minisouboji uspěl. A Brňané mu mohli děkovat, protože tři minuty nato zvýšili své vedení. Hladík utekl zleva a nadvakrát se ve vápně dostal ke střele. Tu Laštůvka pohotově vyrazil jen k Jakubu Řezníčkovi, který doklepl míč do odkryté branky – 2:0. Zbrojovka mohla těžit ze druhé branky svou aktivitou a mezi střelce se mohl zapsat i Alli, ovšem toho Laštůvka nadvakrát vychytal.

Utkání nabíralo grády. Střídající hostující Tijani přeskočil toho domácího a hlavou jen těsně minul tyč svatyně Brna. Tři minuty nato hrozil znovu a znovu hlavou, tentokrát už dokonce Berkovce překonal, ale vše zažehnal na čáře opět pohotový domácí Mohamed Tijani. Šance přibývaly a čtvrthodinu před koncem tvrdě pálil Jaroň, Berkovec ale vytáhl další parádní zákrok. Snížení se Baník dočkal až deset minut před koncem, když Fleišman našel na hranici šestnáctky Matěje Šína a ten poslal svou ránu přesně k tyči – 2:1.

Ostravští ucítili šancí a v závěru vrhnuli všechny zbytky sil do útoku. Udeřit však mohli paradoxně domácí, když dvě minuty před koncem základní hrací doby utekl Pachlopník a zbavil se obránce, ovšem technickou ránu poslal vedle. Už v nastavení si hosté vypracovali ještě dvě velké šance. Nejprve se do míče opřel z voleje Plavšič a Berkovec měl co dělat, aby zasáhl a v šesté minutě nastavení přišla ještě daleko větší tutovka, jenže proti Tijanimu vytasil skvělý Berkovec zákrok zápasu a ránu vytáhl nad břevno.

Zbrojovka své těsné vedení tak uhájila a poprvé na jaře slaví tři body.

18.02.2023 | Martin Lísal

B r n o – Sobotní bitva Zbrojovky s Baníkem toho nabídla celkem dost. Tři góly, parádní atmosféru,...
18.02.2023 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

B r n o – Ve své první „zbrojovácké“ sezóně nasázel Kuba Řezníček třináct branek. Na tuto metu (a...