Zbrojovka na rozjetý Baník nestačila, na Bazalech prohrála 1:0

Zbrojovka na rozjetý Baník nestačila, na Bazalech prohrála 1:0

O s t r a v a - Brno v pátém kole doplatilo na špatný první poločas, v němž navíc soupeři pomohlo vlastním gólem. I přes zlepšený výkon ve druhém dějství již na vyrovnání nedosáhlo, když téměř třicet minut dohrávalo bez vyloučeného Jugase.

Do souboje dvou pětibodových týmů tabulky vstoupily oba celky velmi aktivně, což dalo předzvěst útočnému fotbalu. Baník, povzbuzen senzačním vítězstvím ze hřiště pražské Sparty, se v úvodu utkání spoléhal na svou typickou hru. Za dlouhými míči za obranu se dvakrát hnal rychlonohý Štěpán, jehož cestu k bráně Václava Hladkého však vždy zastavil svým praporkem pomezní sudí. Brno zase kontrovalo standardními situacemi. Po sraženém centru Sýkory se o zakončení pokoušel Fischer, ale balón netrefil ideálně. Po Sýkorově rohu z desáté minuty se zase zničehonic zjevil na přední tyči nikým nehlídaný Buchta, ani jeho střela si ale zařízení nenašla.

Defenziva Zbrojovky se nepoučila a do třetice už Štěpánovi náběh za obranu vyšel. To se zřejmě stalo základem první, a jak se později ukázalo, také jediné gólové akce zápasu. Levý záložník sice svým zpětným centrem minul většinu svých spoluhráčů nabíhajících z druhé vlny, ale nakonec se míč dostal až na opačnou stranu ke Kukecovi, jehož nabídku před bránu si nešťastně srazil do vlastní sítě Jakub JUGAS.

Svěřencům trenéra Kotala se nedařila kombinace, lacino přicházeli o míč a domácí využívali každou takovou příležitost k přechodu do brejku. Po půl hodině hry mohlo být s Brňany ještě hůř, to by ale musel Holzer z malého vápna propálit zeď hráčů, kteří mu stáli v cestě.

Před odchodem do kabin na poločasovou přestávku si hosté přeci jen vypracovali územní převahu, ale k výraznějšímu ohrožení Pavlenkovy brány se nedostali. Byli to naopak Ostravané, kteří zahrozili. Ránu Greguše z dobrých pětadvaceti metrů sice domácí fanoušci tlačili do brány, balón se ale vykroutil mimo tři tyče.

Nespokojenost s výkonem svého celku v prvním dějství dala brněnská lavička najevo hned dvojím střídáním. Po změně stran na hřiště vklouzli Pašek s Malíkem. A právě druhý jmenovaný mohl v 50. minutě využít obrovského zaváhání obrany Baníku, ale v klíčovém momentu mu míč smolně uskočil.

Začalo to vypadat, že se karty začínají otáčet. Brno převzalo otěže zápasu do svých rukou, na čemž nic nezměnil ani akrobatický pokus o zakončení v podání domácího kapitána Frydrycha. Vzápětí se totiž ve středu hřiště uvolnil Vávra a technicky se zkoušel trefit do šibenice, ale přeci jen o pár desítek decimetrů přestřelil.

Probuzení Baníkovců nastalo přesně po hodině hry, kdy se nejprve po Kukecově centru dostal k hlavičce Baránek a Václav Hladký musel předvést na brankové čáře své mistrovství. O pár vteřin později už ale zasahovat nemusel. Greguš dostal přesnou příhru za obranu a Jakub Jugas se jej rozhodl zastavit skluzem. Rozhodčí Jílek bez váhání tasil červenou kartu.

Početní nevýhoda na hře Brna však vůbec nebyla znát. Hráči Zbrojovky se neúnavně rvali a několikrát zatlačili soupeře před jeho vlastní šestnáctku. Buchta po rychlé akci pálil vedle, asi největší šanci na vyrovnání měl po centru Mezlíka hlavičkující Pašek, zamířil nad. A protože ani Baník v samotném závěru své tutovky nezužitkoval a Mezlík v nastavení tvrdě střílel mimo tyče, utkání skončilo 1:0.

Ohlasy trenérů

Tomáš Bernady (Baník Ostrava): "Moc ke koukání to nebylo, aspoň ne pro mě. Začali jsme nepřesně, měli jsme špatnou přechodovou fázi, ale dali jsme šťastný gól. Těžko hledat pozitivní momenty v první půli. Ve druhé stejně tak, a to jsme hráli třicet minut přesilovku."
Václav Kotal (Zbrojovka Brno): "Příčinou prohry je pochopitelně hlavně fakt, že jsme nedali gól. Soupeř se naopak do vedení dostal brankou, kterou jsme si dali sami. Oslabení nám samozřejmě uškodilo, i o deseti jsme ale měli šance, nepodařilo se je ovšem proměnit. Co se Jakuba Jugase týče, v zápalu hry bohužel k podobným situacím dochází. Chtěl odkopnout míč, byl z toho gól, netrefil to správně."
Jan Malík zná pravidla a (málem) využil špatnou rozehrávku ostravského přímého kopu
23.08.2014 | Jan Hrabálek

Jan Malík zná pravidla a (málem) využil špatnou...

Jedním z klíčových momentů pátečního zápasu na Bazalech byla situace z 61. minuty. Po vyloučení...
Nejvíc mě mrzí, že jsem pokazil snahu celého mužstva, říká smolař utkání na Bazalech
23.08.2014 | Jan Hrabálek

Nejvíc mě mrzí, že jsem pokazil snahu celého mužstva,...

V pátek po zápase mu nebylo do řeči, spíš do breku. Jak by ne, dal si vlastence, uviděl červenou...
V pátek čeká na Zbrojovku moravskoslezské derby v Ostravě!
21.08.2014 | Jakub Sabol

V pátek čeká na Zbrojovku moravskoslezské derby v...

Po dvou remízách se Zbrojovka představí na ostravských Bazalech, kde se utká s domácím Baníkem....