PREVIEW: Ve středu nás čeká pohárový mač v Teplicích

PREVIEW: Ve středu nás čeká pohárový mač v Teplicích

B r n o - Mezi dva ligové duely se na startu března vklíní i osmifinále MOL Cupu. V něm se Brňané představí ve středu 3. března od 14 hodin na hřišti Teplic. Duel bude možné sledovat prostřednictvím streamu společnosti Tipsport.

Oba soupeři se v pohárové soutěži potkali v posledním federálním ročníku - ve čtvrtfinále v dubnu 1993 zvítězili Brňané brankou Jiřího Záleského 1:0. "Tehdy jsme došli až do finále, dařilo se nám a byl z toho Pohár vítězů pohárů," vzpomíná asistent trenéra Petr Maléř, který do utkání nastoupil. A připojuje jednu pikantní vzpomínku: "Před utkáním jsme byli na soustředění v Nymburce, kde se vedení nedohodlo s trenérem Dobiašem na nové smlouvě. Ráno už tam Patino nebyl, byli jsme z toho hodně vyvalení. Tehdy nás v Teplicích trénoval Rosťa Václavíček." Za Teplice v onom utkání hrál například odchovanec a pozdější trenér Zbrojovky Svatopluk Habanec.

V samostatném poháru se bude jednat o první vzájemný duel. Tepličtí už v historii dokázali český pohár dvakrát vyhrát, do čtvrtfinále pronikli naposledy v roce 2019. Brňané po rozdělení federace došli čtyřikrát do semifinále, čtvrtfinále hráli naposledy na jaře 2017. V letošním ročníku mají středeční sokové za sebou shodně jeden zápas a jeden postup bez boje. Tepličtí přemohli Chlumec nad Cidlinou (předtím Benešov vzdal bez boje), Brňané porazili Jihlavu a předtím bez boje přešli přes Rosice.

Postup s Jihlavou zajistil přesným zásahem Šimon Šumbera, který je s třemi góly v současném kádru nejlepším pohárovým střelcem Brňanů. Zápasovým rekordmanem je Jan Sedlák s dvanácti duely. Jedenáct jich za Zbrojovku nastřádal Luděk Pernica, hned osmkrát naskočil v ročníku 2013/14, kdy Zbrojovka prošla do semifinále. Takovou zápasovou porci už půjde jen těžko překonat - tehdy se od 3. kola hrálo na dva zápasy.

Právě na Pernicu bude dost možná spoléhat trenér Dostálek i v Teplicích. Proti Plzni Luděk s ohledem na dohodu klubů stál a do sestavy se tak vrací. "S týmem už trénuje Jirka Floder, další hráči se budou zapojovat postupně. Hodláme využít všechny hráče a celou šířku kádru, abychom si vyzkoušeli i nějaké jiné varianty," řekl před cestou na sever Čech kouč. U dalšího gólmana Martina Berkovce se čeká na výsledek kontrolního vyšetření, Pavel Dreksa s Rudolfem Reiterem jsou v karanténě a Adam Fousek teprve začíná trénovat s míčem. "Nominaci budeme definitivně znát odpoledne, až budeme mít k dispozici výsledky testů na covid."

A s jakým cílem Zbrojovka do Teplic cestuje? "Bereme to zodpovědně, je to soutěžní utkání a budeme v něm chtít uspět," nehodlá Dostálek pohárové boje podcenit. U výše zmíněného posledního pohárového duelu v Teplicích chyběl, nicméně právě díky poháru se nakonec do Brna dostal. "Postoupili jsme tehdy s Kroměříží do druhého kola a po půli jsme vedli 2:1. Nakonec to skončilo 2:4, ale pány Masopusta a Kroupu jsem asi zaujal, jezdili se pak za mnou dívat a nakonec jsem v Brně opravdu skončil," vzpomíná.

Připomeňme ještě, že na teplickém stadionu se Brňané představili v prosinci, v předposledním utkání roku 2020 podlehli 0:1 a přišli tak o dlouhou sérii bez porážky na stínadelském trávníku.

Celkem Brňané potkali v poháru od rozdělení federace 47 mužstev. 24 z nich jednou, 14 dvakrát a sedm třikrát. S Jihlavou a Jabloncem jsme se potkali hned pětkrát, s rozdílnou bilancí. Zatímco přes tým z Vysočiny se Zbrojovka pokaždé prodrala do další fáze, Jablonec přemohla jen jednou - a to v dvojutkání (technicky vzato tedy bylo vzájemných duelů šest). Takových dvojutkání jsme sehráli osm s vyrovnanou bilancí čtyř postupů a čtyř vyřazení.

A vyrovnaná je také statistika penaltových rozstřelů - zatímco šestkrát měli pevnější nervy Zbrojováci, ve stejném počtu případů se při penaltách jejich pouť pohárem uzavřela. Poslední rozstřel proběhl v roce 2014, kdy Brňané na Srbské vyřadili Slavii.

další články

V neděli se utkáme s Teplicemi!
A-tým
23.04.2021 | Martin Lísal

V neděli se utkáme s Teplicemi!

B r n o - FORTUNA:LIGA jde pomalu do finiše a Zbrojovka má před sebou nesmírně důležitý domácí...
Kapitán Dreksa po utkání na Slovácku
A-tým
22.04.2021 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

Kapitán Dreksa po utkání na Slovácku

B r n o – Pavel Dreksa se na Slovácku po více než měsíci objevil znovu v základní sestavě...
Trenér Dostálek po utkání na Slovácku
A-tým
21.04.2021 | Martin Lísal

Trenér Dostálek po utkání na Slovácku

B r n o – Fotbalisté Zbrojovky dokázali na hřišti favorizovaného Slovácka stáhnout dvoubrankovou...