ROZHOVOR Z PROGRAMU: Lukáš Endl

ROZHOVOR Z PROGRAMU: Lukáš Endl

B r n o - Součástí zápasového bulletinu pro utkání s Pardubicemi byl i rozhovor se stoperem Lukášem Endlem. Jeho přepis vám nyní tradičně nabízíme i na webu.

Hostem dnešního rozhovoru je nejmladší hráč brněnského kádru a jeden z velkých talentů Zbrojovky – sedmnáctiletý stoper Lukáš Endl. Ten se v minulé sezóně poprvé probil do prvního mužstva a během letošního ročníku zapsal do statistik první starty v nejvyšší soutěži.

Lukáši, v kolika letech a kde jsi začínal s fotbalem?
Bylo to asi ve čtyřech letech v rodných Bílovicích nad Svitavou, na fotbal mě tehdy přivedla mamka. Odtud jsem se pak přes Čafku a Svratku dostal do Zbrojovky.

To ti bylo kolik let?
Mám dojem, že čtrnáct. Mým prvním trenérem byl pan Duroň s panem Fučíkem jako asistentem.

Jaký byl v kariéře tvůj post?
Nejprve střed zálohy, potom už stoper. Odmalička jsem byl proti ostatním vyšší, takže i to možná hrálo trochu roli.

Tvoje další cesta je docela raketová, do áčka jsi naskočil rovnou z dorostu, jak náročné to bylo?
Ze začátku nebylo samozřejmě snadné si zvyknout, ale to je normální a zažil to asi každý. Měl jsem štěstí, že hned první zápas jsem hrál s Pavlem Dreksou, který je hodně zkušený. A teď jsem zase nastoupil s dalším zkušeným hráčem Luďkem Pernicou. A jsou tu i další kluci, kteří toho mají hodně odehráno a mohu se od nich hodně učit. A taková možnost není k zahození.

Na druhou stranu je na tvé pozici možná největší konkurence.
To je taky pravda, možná největší ze všech postů, ale i to k tomu patří. A je to lepší, program je nahuštěný a v dnešní době může být marodka často početná.

Byl jsi nervózní, než jsi měl poprvé přijít do kabiny?
Bylo to v pohodě. Trochu nervózní jsem samozřejmě byl, raději jsem se zeptal, jak je to s tykáním a vykáním. V kabině je nás mladých víc, takže i tohle je v pohodě.

Jaké rezervy na sobě ještě vidíš?
Je jich víc, v první řadě musím ještě nabrat nějaká kila, zesílit a zlepšit hru z jedničky, dávat míč rychleji od nohy, pokud je to potřeba.

Na druhou stranu ti nedělá problém si občas dovolit i nějaký útočný výlet, ne?
Jak kdy. Když si věřím, tak s tím není problém, ale samozřejmě když mi utkání trochu nesedne, pokazím první míč, tak si tolik nevěřím.

Letos máš na kontě pět zápasů, z toho ve třech alespoň poločas. Který ti sedl nejlépe?
Asi ten v Příbrami. Proti Spartě to bylo těžké, sešlo se to a prohráli jsme, pak jsem hrál ještě ve Zlíně na kraji obrany. Ale v Příbrami se nám vzadu celkem dařilo, až na tu pasáž na začátku druhé půle, která nás stála výhru.

Jaké máš mimo fotbal koníčky?
Hodně času mi zabere škola, jsem ve třetím ročníku na ELDO. Denně je to třeba pět hodin a v dnešní době je to často složité. Navíc mám s ohledem na tréninky hodně absencí a učitelé z toho nejsou moc nadšení. Hodně času trávím s přítelkyní, občas si zahraju nějakou hru a ve volném čase se snažím i sám trénovat, běhat a cvičit.

Osmnáct ti ještě nebylo, jak z Bílovic dojíždíš?
Ráno mě vozí mamka a domů se vracím městskou dopravou. Ale začínám si dělat řidičský průkaz, v červnu mi bude osmnáct a akorát bych ho měl mít hotový. Pak budu jezdit sám.

Máš nějaký oblíbený klub nebo hráče?
Nejvíc asi PSG. Vyloženě plakáty nějakého hráče jsem si nelepil, ale sledoval jsem a stále sleduju Piquého. Snažím se všímat si, jak řeší situace a jak na hřišti pracuje.

Jaký je tvůj aktuální fotbalový cíl?
V první řadě bych se chtěl prosadit v prvním týmu natrvalo. Věřím, že to zvládnu. A s tím souvisí i záchrana, ve kterou taky každý z nás věří.

Není tajemstvím, že byl na spadnutí tvůj přestup do Juventusu. Proč z něj nakonec sešlo?
Měla to být původně stáž a pak už záleželo jen na mém rozhodnutí. Já jsem se ale rozhodl zůstat v Brně. S ohledem na školu, na rodinu, na zázemí. Možná jsem se zpětně viděno i trochu bál, teď už by to bylo možná jiné. Ale rozhodl jsem se tehdy to uzavřít a už nad tím zpětně nepřemýšlet a nelitovat toho.

Potkal jsi tam někoho známého?
Z hráčů třeba Chielliniho. I když potkat asi není to správné slovo, spíš jsem ho viděl, nebavili jsme se (úsměv). Prohlédl jsem si zázemí, které je špičkové, a při té příležitosti jsem viděl některé hráče.

Díky za rozhovor!

další články

Z HISTORIE: Rekordní série oslavence Václavíčka
Ostatní
07.12.2021 | Martin Lísal

Z HISTORIE: Rekordní série oslavence Václavíčka

B r n o - Kapitán mistrovské jedenáctky a olympijský vítěz Rostislav Václavíček dnes slaví...
Zbrojováci si konec roku opět zpestřili hokejem
A-tým
06.12.2021 | Martin Lísal

Zbrojováci si konec roku opět zpestřili hokejem

B r n o - Bývá už tradicí, že si fotbalisté závěr roku zpestří doplňkovými sporty, především...
VIDEO: Sestřih utkání v Opavě
A-tým
06.12.2021 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

VIDEO: Sestřih utkání v Opavě

B r n o - Fotbalisté Zbrojovky zvítězili v posledním utkání podzimu na hřišti Opavy 2:0, když se o...