Šéftrenér dorostu Tomáš Polách hodnotí rok 2022

Šéftrenér dorostu Tomáš Polách hodnotí rok 2022

B r n o – Končící rok 2022 byl pro zbrojováckou mládež opravdu pestrý. Více o tom zjistíte v našem krátkém seriálu – jako první přichází na řadu šéftrenér dorostu a trenér kategorie U19 Tomáš Polách.

Jeho tým je na tom po podzimu velmi solidně – v tabulce je druhý o bod za pražskou Spartou, nastřílel 31 branek a inkasoval jich jen 15 (v tomto ohledu jsou Brňané nejlepší v soutěži). „Naší výhodou je velká konkurence. Když sáhneme pro hráče na lavičku, jsou schopní v závěru zápasů zvednout kvalitu, a to prakticky všichni. Zápasy bývají docela vyrovnané a díky zmíněné konkurenci se nám je dařilo rozhodovat. Čeká nás složité jaro, pod námi v tabulce jsou týmy, které se určitě budou chtít zlepšit. První tým od dvanáctého dělí deset bodů, takhle vyrovnaná soutěž dlouho nebyla. Ale těšíme se na to, hned od nového roku se pustíme do práce,“ zmínil Polách nejprve výsledky kategorie U19.

Celostátní soutěž hraje také „sedmnáctka“, která je v tabulce šestá. „Kluci přechod na celorepublikovou úroveň zvládli, i když některé zápasy měli trochu divočejší. To k fotbalu ale na této úrovni patří. Tým na jaře ještě v kategorii U16 skvěle zvládl Marečkův memoriál, v němž došel až do finálové čtyřky. Být v konkurenci Sparty, Slavie a Plzně je určitě cenné.

Výběry U18 a U16 se poměřují s o rok staršími protihráči. „Osmnáctka“ je desátá (čtvrtá z B týmů elitních mužstev), tým U16 je pátý (třetí z béček). „Tým U18 doplácí trochu na to, že často hráváme souběžně zápasy, takže je nemůžeme posílit o hráče, kteří třeba za devatenáctku nenastoupí nebo odehrají méně minut. Tým U16 je nově tvořený, přechází od žáků do dorostu, ale vedou si solidně. Navíc i v Marečkově memoriálu zůstávají ve hře o postup. Platí, že primárním cílem pro nás je výchova fotbalistů pro první mužstvo, ale v dorostenecké kategorii jsou výsledky také už důležité.“

Trenérským týmům už i v kategorii dorostu pomáhají technické vymoženosti. „Výrazně více pracujeme s videem. Každý týden se věnujeme přípravě na soupeře, následně máme rozbor utkání. Ukazujeme si povedené věci i věci, které je potřeba zlepšit. Máme napříč klubem nějakou vizi a díky videu si můžeme ukázat, jak se nám to daří naplňovat, co funguje a co nefunguje. V tréninku se tomu pak věnujeme,“ prozrazuje Polách.

Další novinkou je práce s daty. „Máme k dispozici vesty s GPS. Po tréninku i po utkání mají hráči ve skupině fitness data, naběhané metry a podobně. Vědí, co mají zlepšit, a my máme lepší podklady pro individuální zaměření tréninků. Dle toho můžeme přizpůsobit tréninkové plány a pro hráče je to zpětná vazba.“

Platí také, že pro hráče není důležitý primárně pouze fotbal, ale také vzdělání. „Jako trenéři se samozřejmě zaměřujeme především na rozvoj fotbalových dovedností. Naším cílem je vychovávat hráče pro první mužstvo, ale na vzdělání samozřejmě také hledíme.“

Kromě práce ve Zbrojovce má Tomáš Polách na starost i reprezentační tým U17, kde je asistentem trenéra. „Je to trochu jiná práce, turnajová. V první fázi kvalifikace jsme nezačali ideálně, ale po prvním utkání jsme se nastartovali a vyhráli kvalifikační skupinu. Teď na jaře nás čeká druhá fáze, už se těšíme. Ve skupině máme Portugalsko, Polsko a Slovensko, na EURO postoupí vítěz a ty nejlepší týmy z druhých míst. Klíčem tak pravděpodobně budou dvě výhry. Věřím, že do toho promluví i hráči ze Zbrojovky a že máme kvalitu na to, abychom postoupili,“ zakončil Polách.

další články

PREVIEW: Doma přivítáme Plzeň!
A-tým
03.02.2023 | Martin Lísal

PREVIEW: Doma přivítáme Plzeň!

B r n o - Po jarní premiéře v Mladé Boleslavi se Zbrojováci poprvé v tomto kalendářním roce...
Občerstvení na utkání s Plzní!
Ostatní
01.02.2023 | Martin Lísal

Občerstvení na utkání s Plzní!

B r n o - Jarní domácí premiéra se blíží! Už v neděli 5. února přivítáme na našem stadionu...
Oslava 110. výročí založení klubu
A-tým
31.01.2023 | Martin Lísal

Oslava 110. výročí založení klubu

B r n o - Součástí oslav 110. výročí založení našeho klubu byla i akce pro partnery a přátele...