Třetí gól potvrdil tři body - Jan Sýkora střílí branky i s novým sestřihem

Třetí gól potvrdil tři body - Jan Sýkora střílí branky i s novým sestřihem

B r n o - Honza Sýkora si nic nedělá z faktu, že hraje svou první ligovou sezonu v kariéře. V utkání se Slavií stvrdil výhru svou třetí letošní brankou, prsty měl i v první trefě. Výrazně tak přispěl k důležité výhře.

Na jaře se trefil už podruhé, svým gólem na hřišti Českých Budějovic odstartoval jarní probuzení Zbrojovky, které trvá doposud. V duelu se Slavií mu navíc s výkonem 12 725 naběhaných metrů chyběla jen další stovka k tomu, aby se stal Maratoncem kola (v tété statistice nakonec skončil třetí).

Jak bys utkání v kostce charakterizoval?
První poločas to nebyla žádná sláva, jak od nich, tak od nás. Nebylo to úplně ono, nehráli jsme tak, jak jsme si představovali. Měli jsme sice více ze hry, ale nic extra z toho nevyplynulo a nedali jsme gól. Po změně stran se to zlepšilo, po gólu jsme se uklidnili, začali jsme si víc věřit na míči a hráli to, co jsme potřebovali. Podařilo se přidat další góly a vyhrát, což je paráda.

První branka nesla tvůj rukopis. Co tě vedlo k rozhodnutí zkusit štěstí a umotat protihráče? To byl dost možná zlomový moment celého utkání.
Převzal jsem míč a řekl si, že centr by byl vlastně na náhodu a že to spíš zkusím projít. Vyšlo to, byl jsem rád. Jako zlomový moment jsem to nevnímal, to spíš až teď zpětně po utkání.

Třetí gól už byl takovou sladkou odměnou za snahu. Soupeř už rezignoval?
Hráli dost otevřeně, měli jsme hodně prostoru. Lojza Hyčka dobře zatáhl míč, já si ani nemusel křiknout - jen mě viděl a skvěle to posunul pod sebe. Šlo jen o to se trefit, gólman to sice skvěle vyrazil, ale já pokračoval v pohybu a dohrával celou akci. Míč mi v podstatě přistál zpátky na noze a nebyl už problém ho na branku hodit podruhé. Ono to vypadalo, že rezignují, ale bylo to podmíněné i naší hrou. K ničemu jsme je nepustili, vyjma jednoho momentu deset minut před koncem. Byli jsme silní na míči, nebáli se, nezalezli.

Čím si vysvětluješ tu náhlou proměnu? Zjevně už se nejedná o jednozápasové vzepětí.
Nevím, těžko říct. I v tom prvním poločase to nebylo úplně ono. Nevím, čím to je, že dokážeme hrát, až když vstřelíme gól a uklidníme se. Určitě v tom hrála roli i domácí bilance, kterou jsme chtěli zlomit a před fanoušky uspět. Najednou z toho byly tři góly, snad je to tím pádem prolomené.

Když jsme u fanoušků, pomáhají vám jejich vzkazy, doručované před zápasy do kabiny? Začalo to v Českých Budějovicích a od té doby bodujete.
Čteme to, já osobně taky. Myslím, že je to dobrý nápad. Poprvé mě to překvapilo, je to hodně motivující a dodává nám to sílu a sebevědomí.

Teď vás čeká čtrnáctidenní pauza, během které se na vás bude chystat Liberec. Ten duel vnímá jako bitvu o všechno, může to pro vás být komplikace?
Uvidíme, jaký to bude zápas. Čtrnáct dní se na ně budeme chystat i my, rozdíl je v tom, že oni musí a my chceme, moc chceme. Dost jsme si teď pomohli, ale nechceme hrát dole, rádi bychom se posunuli výš a bodovali pořád. Navíc osm bodů není tak moc, Hradec například nehraje špatně. Nesmíme si po výhře nad Slavií myslet bůhvíco, zase tak velký ten náskok není a musíme hrát pořád. Sám jsem na ten zápas hodně zvědavý.

Rovnice "Sýkorova rodina na utkání rovná se body" stále platí, takže se optám - dojedou i na Liberec?
Mají v plánu přijet (smích). Snad se to podaří. Chtějí se výhledově podívat i do Brna, kde ještě nebyli. Nejspíš na Mladou Boleslav.

Budoucnost zatím neřeším

Jak jseš zatím ty osobně spokojený s první sezonou v lize? Tři góly, to je slušná bilance.
Já čekám pořád víc a doufám, že jsem se nezastavil. Nemyslím na to, že jde o první sezonu, prostě chci být co nejplatnější. Na to, abych byl jako ofenzivní hráč vidět, je toho potřeba víc, a já doufám, že ještě nějaké branky přidám a pomůžu tak klubu i sobě.

Přemýšlíš o budoucnosti? O tom, co bude v létě?
Vůbec ne, o tomhle vůbec nedumám. Vidím jen to, co je teď, a teď je sezona v Brně, v níž pomáhám Zbrojovce. Co bude pak, to se uvidí.

Po sezoně čeká "malé Euro", tvoje jméno stále je v širší nominaci. Jak vidíš své naděje?
Konkurence je veliká, hrát mohou a nejspíš i budou hráči z reprezentačního áčka, sejde se kvalitní tým. Případná nominace? Bude to boj, jako všechno. Uvidíme.

Nemohli jsme si nevšimnout změny sestřihu, v Teplicích jsme tě měli problém poznat. Čím to?
I známí mi říkali, že měli problém mne na hrací ploše najít (smích). Už mi vadilo se o to pořád starat, řekl jsem si, že je jaro a teplo a zkusím změnu. Je to příjemnější, zatím jsem spokojený.

Díky za rozhovor!

další články

Béčko opět vítězně, zdolalo Starou Říši
B-tým
01.10.2023 | Martin Lísal

Béčko opět vítězně, zdolalo Starou Říši

B r n o - Béčko Zbrojovky se po dvou venkovních duelech vrátilo na domácí pažit. A byl to vítězný...
PREVIEW: Béčko doma hostí Starou Říši
A-tým
30.09.2023 | Martin Lísal

PREVIEW: Béčko doma hostí Starou Říši

B r n o - Brněnský B tým se po dvou venkovních výhrách vrací na domácí hřiště. V neděli 1. října...
VIDEO: Trenér Klusáček po utkání v Opavě
A-tým
30.09.2023 | Martin Lísal

VIDEO: Trenér Klusáček po utkání v Opavě

O p a v a – Zatímco v pohárovém utkání doháněla Zbrojovka zlepšeným výkonem manko ze špatného...