VIDEO: Tisková konference před startem jarní části

VIDEO: Tisková konference před startem jarní části

B r n o - Na brněnském stadionu se dnes konala tradiční tisková konference před startem jarní části. Za klub s novináři hovořili sportovní manažer Zdeněk Psotka, trenér Tomáš Polách a kapitán Jakub Řezníček.

Úvodem si slovo vzal Zdeněk Psotka, který popsal poměrně hektické přestupové období. "Zatímco v letním přestupovém období se nám vytipované věci dařily, teď to bylo dlouho naopak. Hráči, které jsme měli naskautované, se nám překlápěli, chvilku bylo skoro podepsáno a nakonec se to obrátilo. Nicméně se nám podařilo domluvit se s Luďkem Pernicou, který je pro nás velmi přínosný, co se týče kabiny, řízení na hřišti, předávání zkušeností mladším. Do brány se nám podařilo vyměnit Dominika Sváčka za Kubu Šimana, což nám zase zkvalitnilo tréninkový proces a přineslo větší konkurenci. Foster Gyamfi nás mile překvapil, nárůst výkonnosti byl rychlejší, než jsme očekávali, a klepe na dveře základní sestavy. Vzhledem k tomu, že nám nevyšel levý obránce, jsme nakonec ještě přivedli levonohého stopera Simona Faletteho, který je schopen hrát i levý kraj,“ hovořil.

"Dále přišel mladý Kristoffer Jörgensen, univerzální hráč. A ještě tomu není konec, snažíme se mužstvo dále doplnit a okysličit. Už ne nutně s ambicí na základní sestavu, ale i s výhledem na další sezónu. Snažíme se kádr nadále okysličit, aby byl schopen výhledově hrát první ligu déle, než jednu sezónu," pokračoval Psotka.

Poté si vzal slovo i trenér Tomáš Polách. "Příprava probíhala standardně, trošku nás limitoval počet hráčů na soustředění, ale tento týden už je nás na tréninku dvaadvacet. Prakticky celou přípravu dostali možnost s námi být i kluci z béčka a dorostu, a to v tréninku a v úvodních zápasech. Je to pro ně impuls. Po posledním doplnění kádru vzrostla i konkurence a věřím, že budeme dobře nachystáni na jaro.“

Jako poslední pak přípravu shrnul Kuba Řezníček. „Byla dlouhá, náročná, ale myslím, že jsme ji zvládli. Měla kvalitu, i když jsme někdy byli v menším počtu. Prostor pro zlepšení je vždycky, ale udělali jsme vše, co jsme chtěli. Ke konci už to bylo i výsledkově lepší a doufám, že v tom budeme pokračovat dál. Kádr mi přijde silnější, přišli dobří kluci. Doufám, že nám pomůžou, třeba Simon je s námi jen chvíli, ale je kvalitní. Navíc jsme měli možnost trénovat věci, které chceme hrát, časem se naše hra posouvá a je to znát, že jsme takhle spolu. Věřím, že budeme silnější.“

Jaké jsou pro jaro cíle klubu? „Věřím, že mluvit o postupu je realismus. V létě jsme si ten úkol dali. Víme, že první místo je daleko, toho jsme si byli vědomi už na podzim, když mužstvo přebíral Tomáš Polách. Vyškov má kvalitu takovou, že jej bude těžké dohnat. Ale na baráž určitě sílu máme,“ řekl Psotka.

To potvrdil i Polách. "„Je to devět bodů, mrzí mě především poslední domácí zápas s Olomoucí B, ty tři body nám chybí. Hodně napoví úvod sezóny, kdy se týmy vytlučou mezi sebou. A mužstva, která zvládnou posbírat body, se dotáhnou na čelní příčky nebo si udělají náskok.“

A přidal se i Řezníček. "„Rozdíl je velký, ale stále věřím. A když to nevyjde, proč nezkusit být první, kdo projde baráž.“

Zatím poslední nováček Simon Falette svým životopisem fanoušky i zástupce médií zaujal. "„Od prvního okamžiku je vidět, že je schopný řídit hru, vidí dobře fotbal. Dokáže tým dirigovat, i když anglicky. Je silný v soubojích, má dobrý nákop, skvělou levačku. Bude pro nás posilou a je možné, že už v sobotu,“ řekl na jeho adresu Polách. "„S jeho hráčskou agenturou jsme už v létě řešili příchody dvou hráčů. Když nám pak na poslední chvíli odřekli dva leví obránci, oslovili jsme je a rozhodli jsme se investovat. Vyšlo z toho tohle jméno, nebylo to tedy nějak dlouho dopředu připravené. Tím, že je to hotový hráč, nás stál dost prostředků, ale rozhodli jsme se, že ho budeme angažovat,“ osvětlil přestup Psotka.

Přetlaku stoperů se trenér Polách neobává. „Máme Perňu, který je ale po dlouhém zranění. Lukáš Endl může hrát šestku, Gyamfi nalevo,“ vypočítával. K dispozici navíc minimálně pro začátek jara není Jakub Šural.

Další dotaz se dotýkal faktu, že do Zbrojovky zamířilo nebývalé množství cizinců. „Pořád máme cíl mít zhruba polovinu mužstva odchovanců, to platí. K tomu zkušené hráče, jako je tady Kuba, Perňa, Šury, kteří mužstvu dají nadstavbu a schopnost přenést kvalitu na spoluhráče. A zbývající procento bychom chtěli mít zahraniční hráče, protože jiný prvek fotbalu je přínosný i pro české hráče, aby se nadále zlepšovali,“ vysvětloval Psotka.

Prvním soupeřem Zbrojovky je pražská Dukla, tedy jeden ze spolufavoritů. „Přišli o útočníka, stejně jako my,“ zmínil Polách fakt, že domácí Matějka a hostující Řezníček budou chybět pro karty. „Celou přípravu jsme se na to chystali, v závěru už Kuba naskakoval jako střídající. Očekávám klasický první zápas po pauze a věřím, že budeme dobře nachystáni a pomůžeme si organizací hry, dokážeme být nebezpeční. Věřím, že utkání zvládneme. Duklu jsem viděl v Opavě, byť ten zápas byl ovlivněný brzkým vyloučením. I jejich kvalita se zvedla, ale my se díváme především na sebe a snažíme se zaměřit na náš výkon.“

A co na svou absenci říká sám Řezníček? „Ještě jsem něco takového nezažil, je to novinka. Už tak je pauza dlouhá a mám ji ještě o týden delší. Ale nedá se nic dělat, tak to je a musím si počkat déle. S trenérem jsme o tom mluvili, proto jsem ke konci naskakoval později. Pojedu se podívat, půjdu do kabiny, budu to prožívat. Je to horší, než když je člověk na hřišti,“ krčil rameny aktuálně nejlepší střelec soutěže. „Ale tohle neřeším. Už jsem to jednou vyhrál, navíc mám cíl Zbrojovku, ne sebe. Samozřejmě si chci dát ty dva góly v první lize, ale to je daleko. Věřím, že postoupíme a ta možnost bude. A že zvládneme už první zápas.“

Kouč Polách byl tázán, zda už má jasno o gólmanské jedničce. „Mám, kluci to vědí, ale ještě to neprozradím,“ pousmál se. „Bylo vidět, že oba gólmani to vzali s dobrým přístupem a jsou oba připraveni naskočit,“ doplnil k tomu Psotka.

A vůbec poslední dotaz se týkal plánované rekonstrukce zázemí stadionu. "„Všichni věříme, že to proběhne. Už tu byli projektanti a další. Považujeme to za nezbytnost, jinak by se fotbal v Brně nemohl hrát. Možný časový problém je jedině s trávníkem, ale v tom případě bychom požádali o odehrání prvních kol venku,“ nastínil Psotka.

další články

U17: Zbrojovka zdolala České Budějovice
Mládež
13.04.2024 | Martin Lísal

U17: Zbrojovka zdolala České Budějovice

B r n o - Dorostenci Zbrojovky (U17) se v sobotu taktéž představili na hlavním hřišti ADAX INVEST...
U15: Zbrojovka rozstřílela Vítkovice
Mládež
13.04.2024 | Martin Lísal

U15: Zbrojovka rozstřílela Vítkovice

B r n o - Starší žáci Zbrojovky (U15) hostili na úvod finálové nadstavby Vítkovice. Svému soupeři...
U14: Zbrojovka na úvod nadstavby porazila Vítkovice
Mládež
13.04.2024 | Martin Lísal

U14: Zbrojovka na úvod nadstavby porazila Vítkovice

B r n o - Starší žáci Zbrojovky (U14) porazili na úvod finálové nadstavby Vítkovice 5:4, do tabulky...