Z HISTORIE: Když se před Štědrým dnem bojovalo o ligové body

Z HISTORIE: Když se před Štědrým dnem bojovalo o ligové body

Ve středu nás v předvečer Štědrého dne čeká poslední zápas roku 2020. Takto pozdě se v Brně nejvyšší soutěž ještě nikdy nehrála. Brněnští fotbalisté se v předvánočním týdnu o ligové body v minulosti utkali jen třikrát – a pokaždé měl tento odklad významné historické opodstatnění.

Pojďme si nyní tyto tři zápasy krátce připomenout.

Atmosféra roku 1938 měla do pohodové hodně daleko a během událostmi nabitého podzimu na fotbal myslel málokdo. Dva dny po zářijové mobilizaci se fotbal ještě hrál, tým Židenic si dojel na Žižkov pro bod za remízu 2:2. O další body se pak bojovalo až v listopadu a ještě 18. prosince cestovali Žideničtí na Kladno.

Nepala s Koubkem poskytli hostím v patnáctistupňovém mrazu dvoubrankové vedení, Nový a legendární Kloz se postarali o dělbu bodů. Za Židenice nastoupil i František Novák, který za další dva roky vyměnil kopačky za leteckou výstroj a nakonec našel smrt ve vlnách Biskajského zálivu (psali jsme zde).

Sestava Židenic: Burkert (na snímku) – Vaněk, Neder – Čurda, Novák, Chocholouš – Čabaňa, Krejčíř, Nepala, Koubek, Vít.

Ani v dalších letech neměl fotbal na růžích ustláno. V roce 1941 byla podzimní část na pět týdnů přerušena v souvislosti s vyhlášením stanného práva po nástupu zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Podzim tak židenický SK zakončil 21. prosince, tedy přesně před 79 lety.

Na hřišti Pardubic podlehl 1:2 (fotka je z jiného podzimního utkání proti AFK Vršovice). Hosté vedli po vlastní brance Kluse, na které měl velký podíl navrátilec Nepala. Pardubičtí ale dvěma góly Šimůnka duel otočili.

Sestava Židenic: Šnábl – Vaněk, Kalivoda – Čurda, Galáb, Chocholouš – Červený, Bláha, Nepala, Štěpán, Res (pro něj to byl jediný prvoligový zápas v našem dresu).

Poslední vzpomínka je výrazně mladší. O podzimních událostech roku 1989 jsme se tu v souvislosti s fotbalem zmiňovali již v listopadu (více zde). Liga se dohrávala v prosinci a pro Zbrojovku končil podzim na Spartě, kam se vydala 17. prosince. Na dva rychlé góly Tomáše Skuhravého našel odpověď jen Kafka, který překonal exbrněnského Stejskala z penalty.

Za Letenské nastoupil kromě Stejskala i Roman Kukleta, který byl střídán v 69. minutě. Zbrojovce, kterou vedl v premiérové sezóně po návratu mezi elitu František Cipro, už tehdy chyběl Petr Maléř, zotavoval se po operačním zákroku.

Sestava Zbrojovky: Houška - Kobylka, Schwarz, Schneider (76. Čermák), Michal, F. Chovanec - Šmíd, Grmela, Navrátil - Kafka, Zelníček.

další články

VIDEO: Trenér Dostálek po utkání v Mladé Boleslavi
A-tým
16.01.2021 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

VIDEO: Trenér Dostálek po utkání v Mladé Boleslavi

M l a d á B o l e s l a v – Zbrojováci vstoupili do jarních bojů remízou na hřišti Mladé...
Záchranářský souboj bez vítěze, Zbrojovka remizovala v Mladé Boleslavi
A-tým
16.01.2021 | Kryštof Severa. FOTO: Petr Nečas

Záchranářský souboj bez vítěze, Zbrojovka remizovala v...

B R N O - První duel po krátké zimní pauze vyslal Zbrojovku do Čech, kde se v rámci patnáctého kola...
Z HISTORIE: Nejčasnější jarní premiéry Zbrojováků
Ostatní
16.01.2021 | Martin Lísal, Jiří Novotný

Z HISTORIE: Nejčasnější jarní premiéry Zbrojováků

B r n o - Bojovat o ligové body 15. ledna? Letošní ročník FORTUNA:LIGY stanovil v tomto ohledu...